کدخبر: ۲۱۳۵۸۴ لینک کوتاه

خلاصه مجلس امروز ۲۳ اردیبهشت ماه

بررسی وضعیت بازار ارز با حضور جهانگیری، اضافه شدن مرکز اطلاعات مالی به قانون مبارزه با پولشویی، تاکید جهانگیری بر عزم دولت برای تامین ارز ۴۲۰۰ تومان، ارائه مجدد نسخه کاملی از برجام به هیئت رئیسه مجلس و... از جمله مهمترین اخبار امروز (یکشنبه) بیست وسوم اردیبهشت ۱۳۹۷ مجلس شورای اسلامی هستند که می‌توانید مشروح آن را در لینک‌های زیر بخوانید.

به گزارش ایسنا، جلسه علنی امروز مجلس به ریاست علی لاریجانی بعد از برگزاری جلسه غیرعلنی جهت بررسی وضعیت بازار ارز برگزار شد. در جلسه علنی هم ادامه بررسی لایحه اصلاح قانون مبارزه با پولشویی و... به عنوان دستور کار مجلس مورد بررسی قرار گرفت.

بررسی وضعیت بازار ارز با حضور جهانگیری

امروز جلسه غیرعلنی مجلس برای بررسی وضعیت بازار ارز برگزار شد. در این جلسه جهانگیری، معاون اول رئیس‌جمهور، کرباسیان وزیر اقتصاد و سیف، رئیس کل بانک مرکزی حضور داشتند.

در توضیح جلسه غیرعلنی مجلس، عضو کمیسیون برنامه و بودجه از تاکید جهانگیری بر عزم دولت برای تامین ارز ۴۲۰۰ تومان خبر داد و گفت: به اعلام معاون اول رییس جمهور قرار است تا پایان امروز مقدار ارز داده شده به افراد به صورت رسمی اعلام شود.

علی لاریجانی هم گفت که امیدواریم با تعاملات صورت گرفته، همفکری و رایزنی برای اتخاذ تصمیمات دقیق‌تر در حوزه بازار ارز گرفته شود.

در ادامه نعمتی نیز در تشریح جلسه غیرعلنی بررسی بازار ارز از ماموریت کمیسیون‌های اقتصادی و بودجه برای برگزاری جلسات با نخبگان اقتصادی خبر داد و افزود: همچنین معاون اول رئیس‌جمهور قول داد که هیچگونه نگرانی بابت تامین ارزمورد نیاز گروه‌هایی همچون دانشجویان و بیماران وجود ندارد.

رئیس کمیسیون عمران مجلس هم گفت که جهانگیری قول داد که برجام مشکلی برای اقتصاد کشور به وجود نمی آورد و تاثیر بر زندگی مردم نخواهد گذاشت.

***

همچنین در جلسه علنی مجلس نمایندگان مجلس با رای گیری علنی لایحه اصلاح قانون مبارزه با پولشویی مخالفت کردند. رای گیری علنی بدان معناست که درباره رای به هرکدام از مواد این لایحه نمایندگان در کارت‌هایی اسامی و رای شان را بنویسند تا مشخص شود کدام نماینده به مواد رای مخالف یا موافق داده است.

در همین ارتباط با تصویب مجلس مرکز اطلاعات مالی به قانون مبارزه با پولشویی اضافه شد.

ناطقین امروز مجلس

رحیمی: فراموش نکنیم برجام تحت هدایت رهبری و نظارت حاکمیت مذاکره و امضا شد

نگهبان سلامی: نسبت به حل مشکلات اقتصادی فرهنگیان اقدام عاجل انجام دهید

خالدی: مجلس با وضع قوانین درست با کمک سایر قوا در حل و فصل مشکلات اقدام کند

یک عضو کمیسیون برنامه و بودجه: حذف ۴۲۱ هزار کارآفرین طی ۱۱ سال/شرایط اجتماعی کارآفرینان مساعد نیست

صادقی: همبستگی ملی دستوری قابل تحقق نیست

***

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس گفت که طرح اصلاح بودجه ۹۷ جهت افزایش ۲۰ درصدی حقوق کارمندان به هیئت رئیسه مجلس تقدیم شد. وی توضیح داد: ما با اصلاح در این طرح می خواهیم استنباط دولت از قانون بودجه ۹۷ را تغییر دهیم استنباط دولت این بوده که حقوق را بین ۱۲ تا ۱۶ درصد افزایش دهد. حال اینکه نظر  مجلس در تصویب بودجه ‌آن بود که کارمندی که کمترین حقوق را دریافت می‌کند۲۰ درصد افزایش حقوق داشته باشد و مابقی به صورت پلکانی نزولی باشد.

محمدعلی وکیلی از اعلام وصول سوالات ۸ نماینده مجلس از سیدمحمد بطحایی وزیر آموزش و پرورش خبر داد و افزود: سوال روح‌الله بابایی نماینده مردم بویین‌زهرا از وزیر آموزش و پرورش درباره عدم توجه به مطالبات معلمان و سند بنیادین آموزش و پرورش و سوالات علیم یارمحمدی نماینده مردم زاهدان و ۶ نماینده دیگر از محمد بطحایی درباره کمبود نیروی انسانی و فضاهای آموزش و تبعیض در معرفی دانش‌آموزان به مدارس مختلف است.

همچنین به گفته عزیز اکبریان با توجه به افزایش قیمت خودرو، کمیسیون صنایع و معادن  به بررسی افزایش قیمت خودرو ورود کرد و هفته آینده از مسئولان مربوطه برای این موضوع دعوت به عمل خواهد آورد تا در جلسه‌ای به بررسی این موضوع بپردازند.

تذکرات شفاهی امروز نمایندگان مجلس

حاجی‌بابایی: دولت و مجلس متناسب‌سازی حقوق میلیون‌ها نفر از مردم را اجرایی کنند

تذکر ابطحی به هیات رییسه مجلس درباره برجام

جاسمی: تحقیق و تفحص از پالایشگاه کرمانشاه هر چه زودتر اجرایی شود

سعیدی: صدای معلمان شنیده شود

انتقاد سلحشوری از عملکرد صداوسیما در پخش مسابقات زنان آسیا

***

به گفته پارسایی در جلسه امروز هیئت رئیسه فراکسیون امید قرار شد که کمیته‌ای مسئول بررسی پشت پرده و علت اصلی آتش زدن برجام در مجلس شود تا بعد از آن فراکسیون امید بیانیه‌ای رسمی در این باره ارائه کند.

در همین ارتباط علیرضا رحیمی، عضو هیئت رئیسه فراکسیون امید در جریان نطق خود نسخه کاملی از برجام را مجددا به هیئت رئیسه مجلس ارائه کرد، این کار در واکنش به آتش زدن برجام در جلسه چهارشنبه هفته گذشته مجلس انجام شد. بعد از این اقدام تعداد بسیاری از نمایندگان با فریاد، احسنت احسنت گفتند. در مقابل نیز تعدادی از نمایندگان به نشانه اعتراض در مجلس فریاد می زدند.

همچنین در اخطاری با استناد به اصل ۷۹ قانون اساسی، نماینده مردم لنجان در مجلس با بیان اینکه در نطق یکی از نمایندگان سه نکته بیان شد که تلویحا توهین به بنده بود، گفت: بنده با آتش زدن پرچم در مجلس دنبال عقده‌گشایی نبودم بلکه انجام وظیفه کردم.

سیدحسین نقوی حسینی از برگزاری جلسه فراکسیون نمایندگان ولایی جهت بررسی مسائل مختلف همچون برجام، لوایح سه قلو FATF و انتخابات هیات رییسه در ساعت ۱۶ روز سه شنبه هفته جاری خبر داد.

جلالی هم در جمع خبرنگاران با اشاره به برگزاری کنفرانس اضطراری کمیته قدس اتحادیه بین المجالس اسلامی با حضور رئیس مجلس در روز دوشنبه گفت: این کنفرانس در واکنش به تصمیم خلاف قواعد بین‌المللی رئیس‌جمهور آمریکا برای انتقال سفارتخانه‌ این کشور به بیت المقدس برگزار می شود.

همچنین ۱۵۶ نماینده در نامه ای به رییس‌جمهور تاکید کردند که هزینه خسارت‌های اخیر به کشاورزان و دامداران کشور پرداخت شود.