کدخبر: ۲۱۳۶۰۱ لینک کوتاه

سعید جلیلی برای ترامپ شاخ و شانه کشید

سعید جلیلی گفت: حماقت‌های ترامپ ناقوس اضمحلال رژیم افلیج آمریکا را به صدا درآورده و رژیم افلیج آمریکا ناتوان‌تر از آن است در برابر جوان برومند چهل ساله انقلاب اسلامی بایستد.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از فارس؛ سعید جلیلی عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام ظهر یکشنبه در نشست بسیج کشاورزی حاضر شد و با اشاره به خروج امریکا از برجام گفت: ترامپ دو سال پیش کتابی به نام «آمریکای افلیج» نوشت و در آن اذعان کرد رژیم آمریکا مفلوک است ولی جالب است که امروز این رژیم افلیج ادعای قلدری می‌کند! اگر طبق تعبیر دو سال قبل ترامپ، ساختار و بدنه رژیم آمریکا فلج بود امروز مغز آن نیز دچار مشکل شده است.

مسئول سابق تیم مذاکره کننده هسته ای کشورمان در ادامه با اشاره به برجام گفت: این توافق دو پایه داشت، یک پایه آن ایران و پایه دیگر آن آمریکا و متحدان غربی آن بودند که امروز این پایه با بدعهدی دچار اضمحلال شده لذا امروز سه کشور غربی به جای رجزخوانی باید تعهدات خود را در این توافق ترمیم کنند.

جلیلی افزود: اگر فرصتی به پایه شکسته و طرف مضمحل برجام داده شده است باید بدانند این فرصت «حق» آنها نیست بلکه باید پاسخگوی ملت ما و بدعهدی های چند سال اخیر خود باشند.

نماینده مقام معظم رهبری در شورای عالی امنیت ملی تاکید کرد: سه کشور اروپایی باید بدانند با علنی‌تر و رسمی‌تر شدن مزاحمت‌های آمریکا، هر مزاحمت او برای پیشرفت و منافع ملی ما میخی بر تابوت برجام خواهد بود و اگر اروپا توانی دارد باید مانع مزاحمت‌های آمریکا شود.

وی در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به بیانیه اروپا در واکنش به خروج امریکا از برجام گفت: گام اول سه کشور اروپایی که در بیانیه سران این کشورها منتشر شد منطق «عدم اعتماد به اروپا» را هم روشن‌ تر کرد و به دور از تمدن گفت‌وگو بود.

مسئول سابق تیم مذاکره کننده هسته ای کشورمان گفت: اروپایی ها در حالی که امروز اذعان دارند آمریکا عهدشکنی کرده اما در بیانیه رسمی خود «بایدها» و «نبایدها» را برای ایران مشخص می کنند! در کدام توافق اگر یک طرف عهدشکنی کرد، طرف دیگر باید بر سر پیمان خود باقی بماند؟ آیا این غیر از منطق دیکتاتورهاست که از حلقوم مدعیان آزادی در بیانیه سران 3 کشور اروپایی بیرون آمده است؟

وی افزود: سه کشوری که بین ایران و صدام طرف صدام و بین ایران و تروریست ها طرف تروریست ها را گرفتند امروز باید در عمل نشان دهند آیا می توانند اعتماد ملت ایران را جلب کنند یا خیر؟

جلیلی ادامه داد: مردم ایران جنایت های اروپا در همراهی با صدام و تروریست های بین المللی را فراموش نمی کنند، ضمن اینکه از دید ملت ما رفتار خود انگلیس، آلمان و فرانسه در 2.5 سال اخیر پنهان نمانده زیرا در این مدت این 3 کشور در برابر تمام موارد نقض برجام از سوی آمریکا هیچ اقدامی نکردند.

وی افزود: دولت انگلیس علاوه بر کارنامه سیاه در تاریخ روابط با ایران در همین برجام نیز کارنامه سیاهی دارد. رئیس دولت انگلیس به جای تعیین «بایدها» برای ایران باید به ملت ایران پاسخ دهد که چرا در ازای انجام همه تعهدات از سوی ایران این تنها دولت انگلیس بود که با فروش 950 تن کیک زرد به ایران مخالفت کرد و یک سال و نیم است مانع دستیابی ایران به این حق خود شده است.

نماینده مقام معظم رهبری در شورای عالی امنیت ملی افزود: اگر 3 کشور اروپایی نمی‌توانند یک تصمیم مشترک در برابر رژیم افلیج امریکا اتخاذ کنند بدانند که از امریکا هم فلج‌ترند و چنین قدرت‌های ضعیفی دیگر نمی‌توانند برای ملت‌های آزاده و مستقل جهان تعیین تکلیف کنند و در بیانیه خود برای ملت سرافراز ایران از بایدها و نبایدها بگویند.

جلیلی در پایان افزود: آمریکا فراموش کرده که در اوج تحریم‌های نفتی 17 سکوی نفتی ایران در سال 91 مشغول کار بود؟ ما می دانیم سراسیمگی امریکا به این خاطر است که می داند از پس چنین قدرتی بر نمی آید و این هنوز از نتایج سحر است.