کدخبر: ۲۱۳۷۶۷ لینک کوتاه

سی.ان.ان بررسی کرد:

نقش ویژه مسکو در حفظ برجام

سی ان ان اعلام کرد: ظریف که در پی خروج آمریکا از توافق هسته ای ۱+۵ با ایران سفر دوره ای را برای برجام آغاز کرده، هم اکنون در مسکو به سر می برد و بار دیگر روسیه به عنوان یک قدرت میانجیگر در منطقه خاورمیانه در موقعیت منحصر به فردی قرار دارد.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایرنا؛ متیو چانس خبرنگار شبکه آمریکایی سی.ان.ان از مسکو نیز با تصدیق این مطلب گفت:البته! روسیه از موقعیت منحصر به فردی بین امضا کنندگان توافق هسته ای برخوردار است، روابط خوبی با جمهوری اسلامی دارد، دوشادوش یکدیگر در سوریه به عنوان متحد بشار اسد حضور دارند، روابط طولانی مدت هسته ای دارند و قرار است مجموعه ای از راکتورهای اتمی در چند دهه آینده در ایران بسازد.

چانس ادامه داد: البته مسکو موضع حمایت دیپلماتیک در پیشبرد توافق هسته ای نیز داشته است. روس ها برخلاف خروج آمریکا از توافق، ایران را به ماندن در چارچوب برجام تشویق می کنند، یعنی اینکه روسیه بر تلاش های ضروری کشورهای اروپایی امضا کننده این پیمان افزوده است.

خبرنگار رسانه آمریکایی افزود: بدون تشویق مسکو به ماندن ایران در توافق، به نظر می رسد این کشور از چارچوب برجام خارج خواهد شد. البته روسیه در راستای منافع خود عمل می کند و برای همین هم توافق را امضا کرد.

خبرنگار سی ان ان ادامه داد: البته مسکو نگران است که پس از خروج آمریکا از توافق چه خواهد شد و اینکه طرح جایگزین واشنگتن چیست؟

وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران بامداد دوشنبه در ادامه رایزنی های خود درباره توافق هسته ای که به دستور حسن روحانی رئیس جمهوری اسلامی ایران صورت میگیرد، وارد مسکو پایتخت روسیه شد.

سفر وزیر امور خارجه ایران از شنبه شب گذشته برابر با 22 اردیبهشت ماه آغاز شد و ظریف در نخستین ایستگاه در پکن با همتای چینی خود گفت وگو کرد.

وی پس از برگزاری دیدار امروز (دوشنبه) راهی بلژیک می شود تا در بروکسل با وزیران امورخارجه فرانسه، آلمان، انگلستان و فدریکا موگرینی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا دیدار و گفت وگو کند.