کدخبر: ۲۱۳۹۵۴ لینک کوتاه

دلیل حمایت دولت ترامپ از اقدامات رژیم صهیونیستی

اسپوتنیک در مطلبی به بررسی علت حمایت‌های بی چون و چرای دولت دونالد ترامپ از رژیم صهیونیستی پرداخت.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان، خبرگزاری اسپوتنیک در مطلبی نوشت: در حالی که بیشتر کشورهای جهان اقدام بی‌رحمانه رژیم صهیونیستی در کشتار مردم فلسطین را محکوم کردند، دولت آمریکا حمایت کامل خود از اسرائیل را اعلام کرد. برخی کارشناسان معتقدند این حمایت تمام قد واشنگتن از اقدامات اسرائیل برای پیروزی مجدد دونالد ترامپ در انتخابات 2020 ریاست جمهوری آمریکا یک امر مهم و اساسی است.

روز گذشته مراسم افتتاحیه سفارت جدید آمریکا در قدس اشغالی در حالی برگزار شد که تظاهرات گسترده مردم فلسطین در نوار غزه با تیراندازی نظامیان رژیم صهیونیستی به خشونت کشیده شد. در پی این درگیری ها بیش از 50 فلسطینی شهید و بیش از 2700 نفر مجروح شدند.

استاد روابط بین الملل دانشگاه «پیتسبرگ» آمریکا در این خصوص اظهار کرد: «کشتارهای اسرائیلی حمایت کامل آمریکا را با خود دارد. هیچ روند صلحی وجود ندارد.» وی در ادامه گفت: «این وقایع به دلیل اختلافات موجود میان کشورهای عضو اتحادیه اروپا و احتیاط روسیه و چین به زودی فراموش خواهد شد.»

وی اظهار کرد: انتقال سفارت آمریکا از تل آویو به قدس اشغالی، روندی بود که از زمان ریاست جمهوری جرج بوش در سال 2001 کلید خورد؛ زمانی که آمریکا بیش از همیشه تحت نفوذ اسرائیل و عربستان قرار گرفت. اتحادیه اروپا نیز جرأت به چالش کشیدن جایگاه آمریکا در این حوزه را ندارد و از سیاست های این کشور در خاورمیانه حمایت می کند.

این استاد دانشگاه افزود: «اروپایی ها هیچ اراده سیاسی از خود ندارند و با تمام ارزیابی های آمریکا از وضعیت منطقه، از اوضاع سوریه و یمن گرفته تا وضع فلسطین، موافقت می کنند. حتی کارآمدی سازمان ملل نیز در این مسائل محدود شده است.»

«جان والش» استاد دانشگاه و مفسر سیاسی نیز اظهار کرد انتقال سفارت آمریکا به قدس اشغالی یک پیروزی بزرگ برای نومحافظه کاران آمریکایی به حساب می آید. وی افزود ترامپ به حمایت نومحافظه کاران و متحدانشان در مواجهه با رابرت مولر و همچنین برای پیروزی مجدد در انتخابات ریاست جمهوری آتی آمریکا نیاز دارد.

والش در ادامه گفت ترامپ با انتقال سفارت آمریکا به قدس اشغالی و خروج از توافق هسته ای ایران حمایت خود از بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر رژیم صهیونیستی و همچنین نومحافظه کاران آمریکایی را علناً اعلام کرد.

نومحافظه کاران جریانی پرنفوذ در عرصه سیاسی آمریکا هستند که نقش موثری در جریان اشغال عراق در سال 2003 میلادی ایفا کردند. اوج نفوذ نومحافظه کاران در دوران ریاست جمهوری جرج بوش به نمایش درآمد.