کدخبر: ۲۱۳۹۹۶ لینک کوتاه

بازداشت کارمند سابق سیا در صحن کنگره به اتهام انتقاد از هاسپیل

یک کارمند سابق سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا (سیا) که به شکلی آرام و صلح‌آمیز به کاندیداتوری جینا هاسپل برای رهبری این سازمان اعتراض کرده بود، با برخورد خشونت آمیز ماموران دولتی علیه خود مواجه شد که او را به زمین انداخته و با خشونت دستبند زدند.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایسنا، خبرگزاری اسپوتنیک نوشت، این تحلیلگر ۷۸ ساله سابق سیا به نام ری مک‌گاورن که در دوران هفت رئیس‌جمهور در آمریکا خدمت کرده در مجلس سنا شروع به انتقاد کردن به عنوان یکی از مستمعین جلسه بررسی کاندیداتوری جینا هاسپل برای رهبری سیا کرد.

او در این اظهاراتش به کنگره آمریکا گفت: فکر نمی‌کند قرار دادن یکی از دست‌اندرکاران برنامه شکنجه‌های غیرقانونی سیا به عنوان رهبر این سازمان کاری عاقلانه باشد.

مک‌گاورن به مجری جان کریاکو که خودش یک مامور سابق سیا و رهبری کننده عملیات دستگیری یک عامل لجستیکی القاعده به نام ابوزبیده بوده گفت: شما نمی‌توانید مردمی را که مثل خودتان هستند شکنجه کنید. البته شما می‌توانید اما این بسیار دشوار خواهد بود. زمانی که به کسانی که ما شکنجه کرده‌ایم نگاه می‌کنید آنها شبیه ما نیستند. ما به آنها به خاطر نژادشان به الفاظ زشت مثل "حوله به سر" (اشاره به لباس عربی دارد) خطاب می‌کنیم. منظور من از ما این است که سربازان ما به چنین رویه‌ای عادت کرده‌اند.

در ویدئویی که از حمله توسط پلیس کنگره آمریکا به مک‌گاورن وجود دارد، او می‌گوید: کاش شما یک پیرمرد را کتک نمی‌زدید چون من مقاومت نمی‌کنم و روی زمین دراز کشیدم.

این در حالی است که در جریان این حمله یکی از دستان او دچار در رفتگی شد.

مقام‌های آمریکا مک‌گاورن را به خاطر این صحبت‌هایش با دو فقره اتهام مقاومت در برابر بازداشت و اخلال غیرقانونی در امور کنگره روبه‌رو کرده‌اند.