کدخبر: ۲۱۴۰۰۰ لینک کوتاه

فعال سیاسی اصولگرا:

برجام تصمیم رئیس جمهور نبود که او عذرخواهی کند

حسین کنعانی مقدم، فعال سیاسی اصولگرا که از منتقدین بیانیه مجلس خبرگان است می‌گوید: باید به این سوال پاسخ جدی داده شود که برجام تصمیم یک نظام بود یا تصمیم فرد؟

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از فرارو، حسین کنعانی مقدم که از منتقدین بیانیه مجلس خبرگان درباره برجام است گفت: اگر برجام تصمیم رئیس جمهور بوده و او اشتباهی مرتکب شده است که هیچ. او باید از مردم عذرخواهی کند. اما اگر توافق هسته ای تصمیم نظام بوده است، این نوع سخنان که رئیس جمهور باید عذرخواهی کند درست نیست؛ به عبارت دیگر نظام باید عذرخواهی کند. 

وی معتقد است: برجام تصمیم فرد نبود؛ در جامعه ما با توجه به جایگاه رهبری و قوای سه گانه، فرد تصمیمات به این مهمی را نمی تواند به تنهایی اتخاذ کند. قطعا شرط و شروط و خط قرمزهایی وجود داشته که دولت باید نسبت به آنها پاسخ گو باشد. اما برجام در نهایت تصمیم نظام بوده است. اگر در برجام دولت از خطوط قرمز عبور شده باشد، دولت به عنوان مجری آن باید در این باره پاسخ گو باشد. اما اگر برجام به کلی کار اشتباه بوده، چون نظام تصمیم گرفته است، نظام باید عذرخواهی کند.

این فعال سیاسی در ادامه می پرسد: اگر برجام بد بود، چرا ترامپ آن را بدترین توافق آمریکا می‌داند؟ او حاضر است همه هزینه های اقتصادی و سیاسی خروج از برجام را تحمل کند اما از زیر بار این قرارداد خارج شود. به اقرار دشمنان، برجام به نفع ایران بود و به ضرر آمریکا. کنعانی مقدم با اشاره به بیانیه مجلس خبرگان می گوید: بهتر بود به جای استفاده از لفظ عذرخواهی که در بیانیه به کار رفته، گفته می شد که دولتها باید پاسخ گو باشند و دولت آقای روحانی هم باید در قبال عملکرد خودش در خصوص برجام پاسخ گو باشد. این فعال سیاسی ادامه می‌دهد: خبرگان هیچ گونه مسئولیتی در قبال عملکرد رئیس جمهور ندارد مگر آنکه بخواهد مواردی را به رهبری مطرح کند. اگر هم رئیس جمهور خطایی مرتکب شده است رای عدم کفایت سیاسی او در مجلس قابل بررسی است. بیانیه خبرگان یک بیانیه ای بود توصیه استحبابی دارد، نه واجبی بر اینکه رئیس جمهور این عمل را انجام دهد. به نظر می رسد که هیچ گونه دستوری برای رئیس جمهور نیست.