کدخبر: ۲۱۴۰۸۱ لینک کوتاه

توهم آمریکا در مورد برجام

مشاور مقام معظم رهبری در امور بین‌الملل تاکید کرد: اصلاح‌پذیری برجام تنها توهم آمریکایی‌ها است.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایسنا، علی‌اکبر ولایتی در حاشیه دیدار با شخصیت‌های علمی سوریه در جمع خبرنگاران در خصوص جنایت رژیم صهیونیستی و تهدیداتی که در منطقه انجام داده‌اند، گفت: جنایاتی که اینها انجام دادند روی جنایتکاران تاریخ را سفید کرد. مردم فلسطین مدت‌هاست که در مقابل رژیم صهیونیستی ایستاده‌اند و روز گذشته این کار خلاف مصوبات بین‌المللی و قطعنامه‌های سازمان ملل انجام شد که سفارت خود را در بیت‌المقدس برپا کردند.

وی یادآور شد: یک بار هم در دهه ۵۰ چنین کاری را انجام دادند اما با فشار فلسطینی‌ها و امت اسلام نهایتا سفارت خود را به تل‌آویو برگردانند در حالی که ما می‌دانیم طبق قطعنامه‌های مصوب سازمان ملل قدس پایتخت همیشگی فلسطین است و این بار هم فلسطینی‌ها، آمریکایی‌ها را برای بار دوم پشیمان خواهند کرد و جبهه مقاومت آنها را وادار می‌کند تا از موضع خود عقب‌نشینی کنند.

مشاور مقام معظم رهبری در امور بین‌الملل همچنین در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه اخیرا مباحثی در مورد اصلاح برجام هم مطرح شده است، گفت: این توهم آمریکایی‌هاست. جمهوری اسلامی ایران به هیچ وجه حاضر نیست چیزی را به برجام اضافه یا کم کند و برجام عینا همان چیزی است که از دو سال گذشته به توافق رسیده است.

وی تاکید کرد:‌ اگر بخواهند دیگران آمریکایی و اروپایی‌ها پایبندی ایران را به شروط جدید که از جمله آنها مباحث مربوط به موشک است منوط کنند ایران زیر بار نمی‌رود.

ولایتی ادامه داد: این زمان فرصت کوتاهی در اختیار کشورهای اروپایی است که پایبندی خود را به مقررات بین‌المللی اثبات کنند اما اگر بخواهند پیش شرط بگذارند مسلما ما آن را قبول نداریم.

وی همچنین در ارزیابی خود از نتایج انتخابات عراق، گفت: انتخابات عراق بسیار خوب بود، به مردم و دولت عراق تبریک می‌گویم و هر آنچه را مردم عراق بپسندند همان خوب است.

وی افزود: با وجود اینکه اخیرا عراق از شر تروریست‌ها رها شد با پشتیبانی ملت، دولت و ارتش توانستند چنان امنیتی برقرار کنند که در همه جا انتخابات به خوبی انجام شود و ما این موفقیت را تبریک می‌گوییم.

وی در پایان اظهار کرد: عراق با ظرفیت‌هایی که دارد می‌تواند یکی از مهم‌ترین کشورهای عربی تبدیل شود و با این انتخاب دموکراتیکی که انجام شده بقیه کشورهای منطقه و عرب هم باید بدانند اگر می‌خواهند حضور داشته و در صحنه بمانند باید همانند عراق به آرای مردم تکیه کنند. این انتخابات هم میخ محکم دیگری را استوار کرد و امروز عراق قوی‌تر از هر زمان دیگری است.