کدخبر: ۲۱۴۱۰۵ لینک کوتاه

دفاع موگرینی از حق مردم ایران در برجام

مردم ایران باید از مزایای اقتصادی لغو تحریم های غرب استفاده کنند.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از اسپوتنیک، فدریکا موگرینی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در بروکسل بار دیگر با مخالفت با خروج ترامپ از برجام گفت: مردم ایران باید از مزایای اقتصادی لغو تحریم های غرب، براساس اجرای توافق هسته ای برجام بهره ببند. همچنان دریافت کنند. مورگینی قبل از برگزاری جلسه خود در بروکسل با وزرای خارجه ایران و اتحادیه اروپا (فرانسه، بریتانیا، آلمان) بار دیگر از برجام حمایت نمود.

وی گفت: "ما باید این توافق نامه را به طور کامل حفظ کنیم، از جمله نتایج آن مزایای اقتصادی برای مردم ایران است، ایرانیان باید از مزایای پایبندی تهران به برجام بهره ببرند".

در تاریخ 8 می، دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا خبر خروج واشنگتن از توافقنامه برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) را اعلام نمود. این توافقنامه موجب محدودیت در فعالیت های هسته ای ایران و جلوگیری از اقدامات یکجانبه آمریکا و شورای امنیت سازمان ملل متحد و اتحادیه اروپا در تحریم های یک طرفه می باشد.

به عقیده رئیس جمهور ایالات متحده آمریکا، برنامه جامع اقدام مشترک با ایران، با امکان دور زدن تحریم ها توانایی ساخت بمب هسته ای را برای تهران فراهم می کند. در عین حال ایشان به انعقاد توافق نامه جدیدی نیز اشاره نمود.

روسای جمهور بریتانیا، آلمان و فرانسه، ترزا می، آنگلا مرکل و امانوئل ماکرون خواهان اجرای برجام توسط طرفهای توافقنامه شدند. حسن روحانی، رئیس جمهور ایران اعلام نمود که تهران همچنان به تعهدات خود در قالب برجام ادامه می دهد و به تعهدات خود عمل خواهد نمود.