کدخبر: ۲۱۴۵۱۱ لینک کوتاه

راز سقوط هواپیمایی ام اچ ۳۷۰ مالزی چیست؟

کارشناسان بین المللی صنعت هوایی در هفته جاری علت سقوط هواپیمای &#۰۳۹;ام اچ ۳۷۰&#۰۳۹; مالزی را خودکشی خلبان اعلام کردند تا با فرضیه جدیدی سکوت سنگین چهار ساله گذشته در مورد علت گمشدن و سقوط این پرواز را بشکنند.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایرنا، یک گروه پنج نفره از تحلیلگران کارشناسان صنعت هوانوردی درهفته جاری اعلام کردند براساس اسناد و مدارک این سانحه هوایی به این نتیجه رسیده اند که کاپیتان 'ظهری احمد شاه' 53 ساله عامل اصلی گمشدن هواپیمای مسافربری ام اچ 370 در سال 2014 میلادی و سانحه سقوط دلخراشی بوده که از آن به عنوان جنایت عمدی یاد کردند.

طبق این اظهارات کاپیتان این هواپیما پیش از ' شیرجه مرگ' به اعماق آب های اقیانوس هیچ پیام رادیویی و اورژانسی را مبنی بر وجود مشکل درسیستم فنی هواپیما و یا در داخل آن ارسال نکرده بود و این اتفاق به طور ناگهانی و بدون هیچ درخواست کمک ،اعلام هشدار یا پیام آخر که به طور معمول خلبانان هواپیما به هنگام بروز سوانح از خود به جای می گذارند ، رخ داده است.

اعضای این تیم 5 نفره کارشناسان صنعت هوانوردی در برنامه 60 دقیقه شبکه سی بی اس استرالیا تاکید کردند خودکشی خلبان این هواپیما ، سقوط عمدی و شیرجه مرگ وی در آبهای اقیانوس آرام سبب کشته شدن وی و تمام کادر پرواز و مسافران بیگناه این هواپیما شده است.

'لری ونس' بازرس ارشد سابق هیئت امنیت حمل و نقل کانادا و پژوهشگر صنعت هوانوردی در این میزگرد گفت: بررسی شواهد و مدارک نشان می دهد کاپیتان این هواپیما خودکشی کرد و به همراه خود تمام مسافران و سرنشینان هواپیما را در آبهای اقیانوس غرق کرد.

پرواز ام اچ 370 به مقصد کوالالامپور- پکن در روز 8 مارس 2014، کمی بعد از خروج از پایتخت مالزی ، با 239 نفر مسافر که دو نفر از آنها تبعه ایران بودند، ناپدید شد تا یکی از بزرگترین رازهای تاریخ هوانوردی را درجهان رقم بزند.

اگرچه اظهارات این گروه تحلیلگر برای نخستین بار پس از چهار سال از وقوع این سانحه به عنوان یک فرضیه مطرح شده، اما تاکنون در هیچیک از گزارش های مرتبط با عملیات جستجوی این هواپیما چنین نظریه هایی ارائه نشده بود.

نکته مهم این است که اکنون کارشناسان به دنبال پاسخ سوالات جدیدتری هستند که اگر فرضیه خودکشی خلبان هواپیما صحیح باشد، وی با چه انگیزه ای این اقدام مرگبار را انجام داده است.

حدود 2 سال پیش استرالیا، چین و مالزی پس از اقدامات گسترده اما ناموفق و صرف حدود بیش از 159 میلیون دلار هزینه اعلام کردند که به عملیات جستجوی این هواپیما پایان دادند. 

یک گروه مشترک جستجو از این سه کشور حدود 120 هزار کیلومتر مربع از اعماق اقیانوس هند را در ژانویه 2017 میلادی مورد جستجو قرار دادند.

این گروه اکتشاف از دولت مالزی خواست تا عملیات جستجو به 25 هزار کیلومتر مربع در آبهای این اقیانوس گسترش یابد. 

دولت پیشین مالزی در اوایل سال 2018 نیز با پرداخت 70 میلیون دلار به شرکت آمریکایی 'ابدیت اقیانوس' برای یافتن هواپیمای گمشده ام اچ 370 به شرطی موافقت کرد که این شرکت بتواند اثری از این هواپیما ظرف مدت 90 روز پیدا کند اما این شرکت نیز موفق به یافتن نتایج جدیدی دراین پرونده نشد.

سازمان 'کامنولث' استرالیا نیز سال گذشته با انتشار گزارشی در این زمینه اعلام کرد هواپیمای ناپدید شده مالزی در دریایی در شمال شرقی منطقه ای که دو سال در آن به دنبال این هواپیما می‌گشتند، سقوط کرده است.

طبق این گزارش این پرواز هزاران مایل از مسیر خود بر فراز جنوب اقیانوس هند منحرف شد و در ساحل غربی ایالتی در استرالیا سقوط کرده است.

تاکنون هواپیماهای زیادی در جهان سقوط کرده اند اما کارشناسان صنعت هوانوردی به دنبال یافتن علت آن هستند تا با رفع مخاطرات، امنیت پرواز را در این صنعت رو به گسترش و پر درآمد افزایش دهند.

از این رو یافتن راز سقوط پرواز های مختلف حتی اگر سالیان درازی از آنها گذشته باشد نه تنها برای دولت ها و خانواده قربانیان بلکه برای کارشناسان و صاحبان شرکت ها و خطوط هواپیمایی بسیارحائز اهمیت است، به طور مثال حل معمای هواپیمای مسافربری فرانسه که سال 2009 در مسیر برزیل به این کشور سقوط کرد بیش از دو سال زمان برد و سرانجام جعبه سیاه آن توسط یک زیردریایی 23 ماه پس از سقوط با حدود 40 میلیون دلار هزینه پیداشد.