کدخبر: ۲۱۴۹۱۰ لینک کوتاه

توزیع غذای رایگان برای حفظ سودان در جنگ یمن

اقتصادنیوز : امارات در پی انتشار برخی اخبار مبنی بر تصمیم دولت سودان برای خارج کردن نیروهایش از جنگ یمن، به تطمیع و جلب نظر مردم عادی پرداخته و اعلام کرده است ، طرح توزیع کمک های غذایی در شهرهای مختلف سودان را به اجرا در می آورد.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایرنا ، ابوظبی اعلام کرده که قصد دارد برنامه ای برای توزیع فوری مواد غذایی در تعدادی از شهرهای سودان به اجرا در آورد.

'حمدان بن زاید آل نهیان' رئیس هلال احمر امارات در این باره گفت: هیاتی طی دو روز آتی عازم خرطوم پایتخت سودان می شود تا بر روند تهیه مواد غذایی از بازارهای محلی این کشور و رسیدن آن به دست نیازمندان در مناطق مختلف، نظارت داشته باشند.

کمک های امارات به سودان در حالی صورت می گیرد که زمزمه هایی از جانب سودان برای خروج نیروهایش از یمن شنیده شده است.

هفته گذشته، شماری از نمایندگان مجلس سودان از 'عمر البشیر' رییس جمهوری این کشور خواستند هرچه زودتر نیروهای نظامی سودان را از یمن خارج کند.

رئیس هلال احمر امارات تاکید کرد که کشورش بسیار مصرّ است حضور نیروهای نظامی متحدان خود را از طریق برنامه و پروژه های مختلف، در سودان تقویت کند.

از سوی دیگر 'محمد شرف' معاون وزیر خارجه امارات در امور اقتصادی و بازرگانی پیشتر گفت که امارات چند شعبه بانک خود را برای تعامل با سودان در پرتو محاصره آمریکا افتتاح کرد.

گزارش های مطبوعاتی حاکی از آن است که البشیر این روزها درگیر تقویت مناسبات خود با ترکیه و قطر است و سعی دارد از عربستان و امارات فاصله بگیرد. سودان که در شرایط دشوار اقتصادی به سر می برد، به کمک های متحدانش در حاشیه خلیج فارس چشم دوخته بود، اما پس از اینکه هیچ گونه کمک قابل توجه ای از سوی آنها دریافت نکرد، به قطر و ترکیه روی آورد.

ائتلاف عربی با سرکردگی عربستان و امارات از ششم فروردین سال 94 با چراغ سبز آمریکا، حملات گسترده ای را علیه یمن، فقیرترین کشور عربی آغاز کرد و این حملات روزانه در سایه سکوت محافل جهانی ادامه دارد.

سودان از سال 2015 شماری از نیروهای نظامی خود را به طمع کمک های مالی عربستان، برای کمک به سعودی ها روانه یمن کرد که تاکنون شمار زیادی از آن ها کشته شده اند. 

نیروهای سودانی بیشترین نیروهای عربی شرکت‌ کننده در نبردهای زمینی علیه یمن هستند.

این جنگ که عمری بیش از چهار سال دارد جز ویرانی زیرساخت های یمن و کشته یا زخمی کردن هزاران شهروند یمنی، نتیجه ای نداشته است.

از این رو، به دنبال تصمیم دولت سودان برای بازنگری در استمرار مشارکت نظامیان سودانی در ائتلاف علیه یمن، تقلای عربستان و امارات برای حفظ 

این کشور در این ائتلاف بیشتر شده است.