کدخبر: ۲۱۵۳۲۷ لینک کوتاه

عراقچی اعلام کرد:

مذاکره با اروپا به اذن رهبری است

اقتصادنیوز؛ معاون سیاسی وزارت امور خارجه به اذن رهبری برای مذاکره با اروپایی‌ها اشاره و تأکید کرد که دیپلمات ها بدون دستورالعمل هیچ کاری انجام نمی‌دهند.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از خانه ملت؛ عباس عراقچی، معاون حقوقی و بین الملل وزارت امور خارجه موضوع دریافت اذن رهبری برای ادامه مذاکرات در برجام با اروپایی ها را تشریح کرد.

وی در خصوص تضمین هایی که اروپایی ها باید برای ادامه فعالیت برجام به کشورمان ارائه کنند، گفت: با توجه به اینکه زمان زیادی از آغاز مذاکرات نمی گذرد، هم اکنون در حال بررسی تضمین های عملی، حقوقی، سیاسی هستیم که اروپایی ها باید ارائه کنند و در این رابطه ایده های زیادی وجود دارد.

معاون حقوقی و بین الملل وزارت امور خارجه در خصوص مطالب منتشر شده در برخی رسانه ها مبنی بر اینکه دولت خروج آمریکا از برجام را پیش بینی می کرد از این رو برای مذاکره با اروپایی ها از رهبر انقلاب اذن دریافت کرده است، اظهار کرد: به طور کلی باید گفت دیپلمات ها بدون دستورالعمل هیچ کاری انجام نمی دهد و با توجه به اینکه مامور کشورشان محسوب می شوند در چارچوب دستوالعمل ذکر شده حرکت می کنند.

وی در واکنش به اظهارات چند وقت پیش رییس جمهور فرانسه مبنی بر اینکه نمی‌توان شرکت‌ها را ملزم به تجارت با ایران کرد و نمی‌خواهند جنگ تجاری استراتژیک با آمریکا بر سر توافق هسته‌ای با کشورمان راه بیندازند، ادامه داد: این مهم یکی از مشکلاتی است که در مذاکرات باید شفاف شود؛ طبیعی است نه فرانسه و حتی کشورمان نمی تواند بخش خصوص را مجبور به کاری کند اما می تواند فضا و شرایطی را فراهم کند که بخش خصوصی با حمایت ها ترغیب به فعالیت شود.

عراقچی گفت: از اروپایی‌ها انتظار داریم فضایی را فراهم کنند که کمپانی هایشان تحت حمایت دولت‌هایشان با ایران فعالیت کنند.

عضو ارشد تیم مذاکره کننده کشورمان تصریح کرد: خواهان این امر هستیم در چند هفته ای که رییس جمهور گفتند مذاکرات به اتمام برسد.