کدخبر: ۲۱۵۳۸۲ لینک کوتاه

به اتهام مشارکت در کودتای نافرجام دو سال پیش

۱۰۴ نظامی ارتش ترکیه به حبس ابد محکوم شدند

اقتصادنیوز : آنکاراـ ایرناـ محاکمه ۲۸۰ نظامی متهم به کودتای نافرجام ۲۰۱۶ ترکیه و همکاری با گروه گولن در دادگاه ازمیر پایان یافت و در جریان آن ۱۰۴ متهم از جمله چندین مقام عالیرتبه ارتش ترکیه به حبس ابد محکوم شدند.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایرنا، در راستای رسیدگی به عوامل نظامی کودتای نافرجام 15 جولای 2016(25 تیرماه 1395) ترکیه، محاکمه 280 نظامی متهم در دادگاه ازمیر پایان یافت و دادگاه رای خود در خصوص 137 نفر را اعلام کرد.

به نوشته این رسانه، 104 نفر از متهمان با رای دادگاه به حبس ابد محکوم شدند و مابقی متهمان نیز با اتهاماتی نظیر 'توهین به رییس جمهوری' و 'عضویت در گروه تروریستی' به ترتیب به 20 سال و 10 سال و نیم حبس محکوم شدند.

آناتولی به محکومیت حبس ابد شماری از نظامیان عالیرتبه ارتش ترکیه در نتیجه رای دادگاه ازمیر اشاره و اعلام کرد: سرلشگر ممدوح حق بیلن رییس ستاد ارتش در منطقه اژه، سرتیپ محمد نوری باشول فرمانده سابق تیپ توپخانه ای برنو ارتش، دریاسالار دوم یاشار چامور، دریاسالار اردال ارگون فرمانده سابق ناو جنگی، دریاسالار سلیمان مانکا فرمانده سابق منطقه دریایی اژه و سرتیپ وییس ساواش رییس ستاد فرماندهی آموزش جنگنده های هوایی از جمله نظامیانی است که به حبس ابد محکوم شده اند.

مقامات دولت ترکیه، تعداد افراد مرتبط با گروه فتح الله گولن را نزدیک 170 هزار نفر اعلام و بیان کرده اند که این افراد به صورت مستقیم و غیرمستقیم در کودتای 15 جولای سال گذشته ترکیه نقش داشتند.

ترکیه مدعی است که فتح الله گولن با تشکیل گروهی موسوم به گولن(فتو) و با رخنه در تشکیلات قضایی، نظامی، آموزشی و ارکان دولتی، کودتای 15 جولای(25 تیرماه سال 1395) را سازماندهی کرده است.

در کودتای 15 جولای سال 2016 (25 تیرماه 1395) ترکیه 249 نفر کشته و 2 هزار و 193 نفر نیز زخمی شدند.

محاکمه عوامل کودتای نافرجام 15 جولای ترکیه در مراجع قضایی ترکیه جریان دارد و در آن فتح الله گولن به عنوان متهم ردیف اول معرفی شده است.