کدخبر: ۲۱۵۸۲۸ لینک کوتاه

معاون وزیر کشور توضیح داد:

آمار خودکشی در ایران در مقایسه با میانگین جهانی

اقتصادنیوز؛ معاون امور اجتماعی وزیر کشور گفت: ما آمارهای نادرست و بی‌اساسی را حتی از مسئولان درباره افزایش خودکشی در کشور می شنویم، در حالی که در ایران حدود ۳۸۰۰ تا ۴۰۰۰ خودکشی در سال ثبت می شود که هرچند رو به افزایش است ولی هنوز نصف میانگین جهانی است.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایرنا؛ تقی رستم وندی، معاون وزیر کشور و رئیس سازمان امور اجتماعی کشور،  در نشست بررسی وضعیت تاثیر شبکه های اجتماعی و فضای مجازی در زندگی مردم گفت: فعالان حوزه فضای مجازی می توانند نقش مهمی در امید آفرینی، مدیریت افکار عمومی و مقابله با برنامه‌های دشمنان نظام برای ایجاد یاس داشته باشند.

رئیس سازمان امور اجتماعی کشور تاکید کرد: یکی از آسیب هایی که متوجه فضای عمومی و افکار عمومی ما شده است، پمپاژ آمار ناامید کننده، اطلاعات نادرست و ناقص است.

رستم وندی با بیان اینکه هر فردی به میزان توان خود باید برای کاهش آسیب های اجتماعی در جامعه تلاش کند،‌ گفت:‌ این جلسات و نشست ها نیز می‌تواند زمینه ای برای کمک به جامعه باشد.

وی در ادامه گفت: براساس آمار، در کشور نزدیک به 2 هزار مورد قتل در سال رخ می دهد و به رغم اینکه آمار منازعات در کشور طی یک دهه گذشته چهار برابر شده، اما آمار قتل افزایش نیافته است، که فی نفسه آمار خوبی است. زمانی که خبر یک قتل چندین بار در هر رسانه منعکس می شود و در مراحل مختلف دستگیری، محاکمه و کیفر مجرم دوباره همان خبر تکرار می‌شود، در نتیجه این تفکر در ذهن مردم تداعی می شود که آمار قتل در جامعه افزایش یافته است.

وی با اشاره به پروژه آسیب های اجتماعی و تلاش نظام برای کاهش آسیب های اجتماعی در 2 سال اخیر، گفت: آسیب های اجتماعی صرفاً موضوعی مدیریتی و حاکمیتی نیست، بلکه سرنوشت همه ما، خانواده و فرزندان و خویشاوندان ما با آن مرتبط است.

معاون وزیر کشور اظهار داشت: در موارد ذکر شده، نقش تبلیغات،‌ رسانه ها و نحوه خبرپردازی دستگاه های تبلیغی در کشور کاملاً بارز و مشهود است و نشان می دهد که کار رسانه ها و تبلیغ تا چه حدی می تواند تاثیرگذار باشد و ما را به جایی برساند که تصور کنیم فضای جامعه خفقان آور است و همه جا را خودکشی، ‌قتل، کودک آزاری و همسر آزاری فرا گرفته است.

رئیس سازمان امور اجتماعی کشور تاکید کرد: کلیه مسئولان، پژوهشگران و فعالان حوزه اجتماعی ضمن آگاهی از اطلاعات و داده های درست، ‌در تفسیر و بیان عمومی آمار مرتبط با آسیب های اجتماعی کاملاً جانب احتیاط را رعایت کنند و به جای تکرار آمارهای ناامید کننده گفتمانی ایجابی و تشویق کننده را در دستور کار خود قرار دهند، به عبارت دیگر به جای تکرار مسئله طلاق و قبح‌شکنی از این موضوع بر گفتمان مثبت ازدواج پایدار و تشکیل خانواده سالم تاکید شود تا از این راه بر معضل طلاق فائق آییم.

رستم وندی ادامه داد: «هنری کسینجر» که از او به عنوان پدرخوانده سیاست خارجی آمریکا یاد می کنند،‌ الگوی فروپاشی شوروی را الگویی برای براندازی نظام ایران به ترامپ معرفی کرده است که این الگو بر اساس اقدامات فروپاشی از درون و به کارگیری دستگاه های تبلیغی، ‌رسانه ای و نفوذ از درون است. 

وی افزود: چند روز پیش هم موسسه مطالعاتی امنیت آمریکا وابسته به «جان بولتون» - مشاور امنیت ملی رئیس جمهوری آمریکا- اعلام کرد که باید تلاش کنیم از ظرفیت های اجتماعی و داخل ایران برای مقابله با جمهوری اسلامی بهره برداری کنیم.

رستم وندی با اشاره به برخی تحولات اجتماعی اخیر کشور تاکید کرد: شاهد برنامه ریزی چندلایه و با ابعاد متنوع دشمن برای اختلاف افکنی در جامعه هستیم؛ دشمنان تلاش می ‌کنند از تمام شکاف هایی که در درون کشور وجود دارد، بهره برداری کنند و سوار بر شکاف های اجتماعی شوند. این شکاف ها، می‌تواند شکاف قومی، ‌مذهبی سیاسی و یا دو دستگی و اختلاف نظر میان مسئولان کشور و بین احزاب و جریان های سیاسی باشد.