کدخبر: ۲۱۷۵۱۱ لینک کوتاه

آیا نیروهای حزب‌الله از جنوب سوریه خارج شده است؟

اقتصادنیوز: «شیخ صادق النابلسی» یکی ازمسئولان وابسته به حزب الله لبنان پنجشنبه شب گفت: خبرهای منتشر شده برخی رسانه ها وابسته به استکبار و صهیونیست مبنی بر خروج نیروهای مقاومت از جنوب سوریه، صحت ندارد.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایرنا، النابلسی درگفت وگو با شبکه روسیا الیوم با تاکید بر عدم صحت خبر خروج مستشاران ایرانی از جنوب سوریه، گفت: این اخبار در راستای منافع اسرائیل انجام می گیرد که همیشه خواهان خروج کارشناسان ایرانی از سوریه هستند.

این روحانی بلندپایه لبنانی تاکید کرد: حضور کارشناسان ایرانی در سوریه با درخواست دمشق انجام شده و موضوع ادامه حضور نیروهای ایرانی یا خروج آنها نیز به توافق دو طرف مربوط می شود.

النابلسی بر این عقیده است، که در شرایطی که درگیری همچنان در سوریه جریان دارد و آمریکا به صورت گسترده به دنبال پیاده کردن برنامه هایش درخاک این کشور است، هماهنگی دایمی میان دمشق و تهران درباره ماهیت نقش نظامی مناسب ایران در این شرایط در سوریه وجود دارد و مساله خروج کارشناسان ایرانی و حزب الله لبنان مطرح نیست.

این مقام نزدیک به حزب الله لبنان تصریح کرد: اولویت دولت سوریه، آزادسازی این مناطق از گروه های تروریستی می باشد و طرح خروج کارشناسان ایرانی از منطقه خواسته مطلق اسرائیل است.

وی درپاسخ به سوالی مبنی بر دیدگاه حزب الله لبنان درخصوص حل مسالمت آمیز بحران سوریه به ویژه در بخش جنوبی آن گفت: حزب الله همواره تلاش کرده است، این موضوع از طریق مذاکره و حل و فصل سیاسی مرتفع گردد و ما از هر گونه راه حلی که ضامن حاکمیت سوریه و نقش منطقه ای آن باشد، حمایت می کنیم.

برخی از رسانه های وابسته به مخالفان که وابسته به عربستان وکشورهای ضد مقاومت هستند، پنجشنبه شب مدعی شدند، نیروهای ایرانی که براساس درخواست دولت دمشق در این کشور حضور دارند، آماده خروج از خاک سوریه هستند.

این درحالی است که 'بشار اسد' رئیس جمهوری سوریه دیروز در گفت و گو با روسیا الیوم با تاکید بر این که هیچ نظامی ایرانی در سوریه حضور ندارد، افزود: هم اکنون مستشاران نظامی ایرانی در سوریه حضور دارند که به ارتش ما کمک می کنند.