کدخبر: ۲۱۷۵۶۵ لینک کوتاه

در دیدار وزیر جنگ اسرائیل و وزیر دفاع روسیه مطرح شد:

اسرائیل: ماندن بشار اسد در قدرت، منوط به خروج ایران از سوریه است

اقتصادنیوز؛ کانال ده تلویزیون اسرائیل روز پنجشنبه مدعی شد که یک مقام ارشد اسرائیلی به صراحت گفته اسرائیل در برابر باقی ماندن اسد در قدرت در صورتی که حضور ایران در سوریه به طور کامل قطع شود مخالفتی نخواهد داشت.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایلنا؛ «سرگئی شویگو» وزیر دفاع روسیه روز پنجشنبه با وزیر جنگ رژیم صهیونیستی درباره مناطق کاهش تنش در جنوب سوریه مذاکره کرد.

«شویگو» در این دیدار که در مسکو برگزار شد، گفت: سوالات زیادی ایجاد شده است. ما باید امروز درباره همه چیز در خصوص کار در مرزهای جنوبی در مناطق کاهش تنش یعنی جایی که با اردن و آمریکا در مورد آن به توافقی رسیده‌ایم، بحث کنیم.

وزارت دفاع اسرائیل در بیانیه‌ای به اظهارات «آویگدور لیبرمن» در این نشست اشاره که گفته اسرائیل از درک روسیه نسبت به نیازهای امنیتی اسرائیل به ویژه در ارتباط با وضعیت آنها در مرزهای شمالی تشکر می‌کند. 

کانال ده تلویزیون اسرائیل مدعی شده اورشلیم خواستار فاصله گرفتن نیروهای ایرانی تا ۸۰ کیلومتری مرزهای مشترک سوریه و اسرائیل شده است. مقامات رژیم صهیونیستی بارها گفته‌اند که اسرائیل در صورت خروج ایران با بازگشت اسد به مرزها موافقت خواهد کرد. 

اخبار تلویزیونی «هداشات» روز پنجشنبه اعلام کرد: اسرائیل گفت‌وگوهای سطح بالایی را با روسیه درباره عقب نشینی احتمالی نیروهای ایران از سوریه داشته است.

به گزارش «تایمز آو اسرائیل»، منابع دیپلماتیک در اورشلیم گفته‌اند: این گفت‌وگوها با روسیه که با حمایت آمریکا انجام شده در مسیر درستی پیش رفته است. این گزارش‌ها توسط «هداشات نیوز» تنها چند ساعت بعد از مذاکره بنیامین نتانیاهو نخست وزیر رژیم صهیونیستی با ولادیمیر پوتین رییس جمهور روسیه به صورت تلفنی مطرح شده است. 

بر اساس این گزارش کرملین گفته که گفت‌وگو‌ها بر محور ابعاد مختلف حل و فصل درگیری‌ها در سوریه صورت گرفته و به جزییات گفت‌وگوها اشاره‌ای نکرده است. 

یک دیپلمات رژیم صهیونیستی در گفت‌وگو با «هداشات» مدعی شد: درصورتی که این گفت‌وگوها ادامه داشته باشد و اگر ما بپذیریم که بشار اسد رییس‌جمهور سوریه برگردد، در  پایان این مذاکرات تهدید ایران در سوریه از بین خواهد رفت.

تایمز آو اسرائیل در گزارش خود نوشت: این گزارش‌ها در حالی منتشر شده که گروه ناظران حقوق بشر سوری که یک گروه متعلق به معارضان سوری در لندن است، مدعی شده مشاوران ایرانی و مبارزان حزب الله آماده خروج از منطقه جنوبی درعا و قنیطره در نزدیکی بلندی‌های جولان هستند..

این رسانه اسرائیلی نوشت: یک مقام سوری در محور مقاومت این گزارش‌ها را رد کرده و آن‌ها را غیرواقعی خوانده است.

این رسانه اسرائیلی در ادامه به گزارش‌های یک رسانه دیگر در اسرائیل هم اشاره کرده که گفته اورشلیم خواسته که نیروهای تهران از فاصله ۷۰-۸۰ کیلومتری مرزهای اسرائیل نزدیک‌تر نشود.  

نویسنده این گزارش مدعی شد: عقب‌نشینی نیروهای ایران به آن سوی جاده دمشق-سویدا، درخواستی است که قرار است به تدریج به خروج همه نیروهای ایرانی از سوریه منتج شود. اما اسرائیل بارها تاکید کرده که آنچه از فاصله گرفتن این نیروها از مرزها مهم‌تر است، فعالیت‌های ایران است. 

به گزارش تایمز آو اسرائیل، مسکو گفته خواستار بازگشت نیروهای اسد به مرزهای سوریه و اسرائیل در بلندی‌های جولان با هماهنگی اسرائیل است.

کانال ده تلویزیون اسرائیل روز پنجشنبه مدعی شد که یک مقام ارشد اسرائیلی به صراحت گفته اسرائیل در برابر باقی ماندن اسد در قدرت در صورتی که حضور ایران در سوریه به طور کامل قطع شود مخالفتی نخواهد داشت. چنین واقعیتی در صورتی که برخی شرایط لحاظ شود قابل قبول خواهد بود؛ از جمله این شروط، تاکید