کدخبر: ۲۱۸۵۷۰ لینک کوتاه

پوتین: تا زمانی که به نفعمان باشد در سوریه می‌مانیم

اقتصادنیوز: رئیس‌جمهور روسیه تاکید کرد، کشورش در حال حاضر قصد ندارد نیروهایش را از سوریه خارج کند و تا زمانی که به نفع روسیه باشد نیروهایش را در این کشور جنگ زده نگه می‌دارد.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایسنا، خبرگزاری رویترز نوشت، ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهور روسیه در جلسه سالانه پرسش و پاسخ گفت: ما هنوز قصد نداریم نیروهای نظامی‌مان را از سوریه خارج کنیم. ما در حال ساخت تاسیسات بلندمدت در این کشور نیستیم و اگر لازم باشد می‌توانیم به سرعت بدون ضرر مادی نیروهایمان را از این کشور جنگ زده خارج کنیم.

وی افزود: اما در حال حاضر ما نیاز داریم که نیروهایمان را در سوریه نگه داریم. آنها در حال انجام وظایف مهمی از جمله تامین امنیت برای روسیه در این منطقه و کمک به منافع‌مان در حوزه اقتصادی هستند.

کرملین نخستین حملات هوایی خود در سوریه را در سپتامبر سال 2015 میلادی و به درخواست بشار اسد، رئیس‌جمهور سوریه انجام داد و این بزرگترین مداخله‌اش در خاورمیانه در دهه‌های گذشته بود.

در ماه دسامبر پوتین به سوریه سفر کرد و در جریان آن اعلام کرد که ماموریت روسیه با موفقیت انجام شده و به بخش قابل توجه‌ای از یگان‌ نیروهایش دستور آغاز خروج از سوریه را داد.

اما از آن زمان تاکنون خروج چشمگیر نیروهای روسیه از سوریه به چشم نخورده است.