کدخبر: ۲۱۸۷۹۸ لینک کوتاه

افشاگری درباره درخواست پناهندگی شاهزاده امارات از قطر

اقتصادنیوز: یک روزنامه انگلیسی از بروز اختلافی میان یک شاهزاده اماراتی با ولیعهد این کشور و درخواست پناهندگی او از قطر از طریق سفارت این کشور در لندن خبر داد.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایسنا، روزنامه دیلی تلگراف انگلیس به نقل از برخی منابع نزدیک به راشد بن حمد الشرقی، شاهزاده ۳۱ ساله اماراتی و رئیس مرکز فرهنگ و رسانه امارت الفجیرة و نیز یک دیپلمات عالی رتبه نوشت، شاهزاده بن حمد الشرقی در حقیقت سه هفته است که به شهر دوحه، پایتخت قطر سفر کرده است.

این روزنامه در ادامه نوشت، قرار بود او جانشین امیر الفجیره شود اما روابط تیره و تارش با محمد بن زاید آل نهیان، ولیعهد امارات و حاکم دوفاکتوی این کشور مانع از تحقق این امر شد و به گفته برخی منابع اماراتی، بن زاید اکنون می‌خواهد برادر کوچک خود را در این سمت منصوب کند.

دیلی تلگراف در ادامه نوشت، پس از این اتفاق بن حمد الشرقی ۳۴ روز در لندن بود و یوسف بن علی الخاطر، سفیر قطر در انگلیس پس از مطلع شدن از اختلاف این شاهزاده جوان با بن زاید، تماس‌ها و دیدارهایی با او داشت تا او را به جدایی از امارات تشویق کند.

این شاهزاده اماراتی به دلیل سمتش و مشارکتش در نشست‌های مهم این کشور، منبع اطلاعاتی مهمی برای قطر محسوب می‌شود.

دیلی تلگراف نوشت، قطری‌ها می‌دانند در صورتی که بن حمد الشرقی به کشورشان برود این مساله و نقشی که او می‌تواند میان کشورهای عرب حوزه خلیج فارس و قطر ایفا کند، چقدر اهمیت دارد، به همین دلیل به او یک پیشنهاد پنج میلیون پوندی داده و نیز او را توجیه کردند که در لندن امنیت ندارد.

به این ترتیب پس از آنکه شاهزاده اماراتی ۳۴ روز در لندن به سر برد، به سفارت قطر در این شهر مراجعه کرده و درخواست پناهندگی سیاسی داد.

به گفته منابع این روزنامه انگلیسی، شاهزاده بن حمد الشرقی سه روز کامل در این سفارت ماند، سپس با خودروی دیپلمات‌ها به فرودگاه هیترو منتقل شده و با یک پاسپورت اماراتی از آنجا به دوحه رفت.

روزنامه دیلی تلگراف در این خصوص نوشت، مسؤولان سفارت امارات در لندن که نتوانستند این شاهزاده را بیابند، اعلام کردند که او ربوده شده است.

طبق گزارش این روزنامه، افسرانی از یگان امنیتی دیپلماتیک در انگلیس با حضور در هتل "۴۵ پارک لاین" درباره این شاهزاده سوال کردند اما گویا آنها کمی دیر رسیده بودند و پلیس انگلیس نیز از ارائه توضیحی در این خصوص خودداری کرد.

طبق اظهارات منابع این روزنامه، شاهزاده بن حمد الشرقی اکنون در یکی از کاخ‌ها در دوحه به سر می‌برد و این مساله موجب نگرانی شدید مسؤولان اماراتی شده است.

حمد بن محمد الشرقی، پدر این شاهزاده جوان اماراتی از این نگران است که مسؤولان قطری فرزندش را مورد بازجویی قرار داده و سپس با چانه زنی سعی در امتیاز گیری از بن زاید داشته باشند و پس از حصول توافقی در خصوص تحویل این شاهزاده به امارات، او در کشورش نیز مجازات شود.

سفارت قطر در لندن به روزنامه دیلی تلگراف تاکید کرد: ما مانع ورود هیچ شخصی از کشورهای تحریم کننده به ساختمان سفارت نمی‌شویم.

یک دیپلمات دیگر نیز به دیلی تلگراف گفت: شاهزاده بن حمد الشرقی در حال حاضر در قطر است و او با خواست خودش و بدو هیچ گونه فشاری از سوی قطر به این کشور سفر کرده است.