کدخبر: ۲۱۸۹۹۰ لینک کوتاه

حباب قیمت سکه چقدر است

یک اقتصاددان بر اساس مقایسه قیمت سکه با سایر ارزها به سرمایه گذاران کوچک توصیه کرده خرید سکه سرمایه گذاری خوبی نیست .

به گزارش اقتصادنیوز ،دکتر پویا ناظران، اقتصاددان در کانال تلگرامی اش نوشته است  : ساعت پنج و نیم بعدازظهر ۱۹ خرداد ۱۳۹۷:

 قیمت یورو ۷۸۵۷ تومان، تخمین دلار ۶۷۱۰ تومان، درهم ۱۸۰۸ تومان، تخمین دلار ۶۶۴۰ تومان، سکه امامی ۲۳۰۷۰۰۰ تومان،تخمین دلار ۷۲۸۰ تومان، طلای ۱۸ عیار ۲۰۰۵۱۰ ، تخمین دلار ۶۶۳۰ تومان. 

بر اساس این نرخ ها ،نه تنها قیمت سکه تناسبی با نرخ ارز ندارد، بلکه از آن مهمتر قیمت سکه تناسبی با قیمت طلای ۱۸ هم ندارد.سکه  به گونه ای قیمت‌گذاری می‌شود که انگار دلار ۷۲۸۰ تومان است ، در حالیکه طلای ۱۸ طوری قیمت‌گذاری می شودکه انگار دلار ۶۶۳۰ تومان است . یعنی سکه ۱۰٪ گران تر  از طلای ۱۸ قیمت‌گذاری می شود. منتها قیمت طلای ۱۸ و درهم کاملا متناسبند و یورو هم فقط کمی گران تر است .

این که چرا سکه ۱۰٪ گرونتر از طلای ۱۸‌ه؟ نمی دانم ! با این حساب خریدن سکه یک سرمایه‌گذاری خوبی است ؟ احتمالا نه!

 با فرض در دسترس بودن طلا یا ارز، بنظر می آید که در میان مدت طلا و ارز سرمایه‌گذاری بهتری باشند تا سکه. از آن بدتر،‌ اختلاف قیمتی کنونی، احتمالا تقلب در بازار سکه رو افزایش بدهد.

اگر الان (به قیمت‌های پنج و نیم بعدازظهر ۱۹ خرداد ۱۳۹۷)،سکه امامی متناسب با طلای ۱۸ معامله می‌شد، قیمتش «۲ میلیون و ۱۰۰هزار تومن» می‌بود، نه «۲ میلیون و ۳۰۰ هزار تومن».