کدخبر: ۲۱۹۲۸۷ لینک کوتاه

مجوز اوباما به ایران برای استفاده از سیستم مالی آمریکا

اقتصادنیوز: معاون مشاور امنیت ملی رئیس‌جمهوری سابق آمریکا با تایید اعطای مجوز استفاده از سیستم مالی این کشور به ایران گفت: «مهم نیست دولت چه دستاوردی داشته چون جمهوری خواهان به چیزی که می‌خواستند رسیدند و توافق هسته‌ای با ایران را پاره کردند».

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایلنا، واشنگتن اگزمینر نوشت، روز چهارشنبه گزارشی از سوی جمهوری‌خواهان مجلس سنا منتشر شد که نشان می‌داد دولت اوباما به طور محرمانه مجوز جابه‌جایی دارایی‌های ایران به ارزش چندین میلیارد دلار را با استفاده از سیستم مالی آمریکا به ایران اعطا کرده بود. این در حالی است که مقام‌های دولت آمریکا در جلسات متعدد استماع در کنگره، اعطای هرگونه مجوز دسترسی ایران به سیستم مالی کشور را رد کرده و تاکید می‌کردند که این گزینه یکی از گزینه‌های روز میز مذاکره نبوده است.

بر اساس این گزارش، بن رودز معاون مشاور امنیت ملی اوباما در مصاحبه با سی‌ان‌ان گفت: این تنها یک مجوز بوده که هرگز مورد استفاده قرار نگرفته است.

رودز در این‌باره گفت: «مهم نیست دولت چه دستاوردی داشته چون جمهوری‌خواهان به چیزی که می‌خواستند رسیدند و توافق هسته ای ایران را پاره کردند.»

معاون مشاور امنیت ملی دولت سابق آمریکا گفت که جمهوری‌خواهان به جای اینکه بر سیاست‌های سلاح هسته‌ای تمرکز کند، درباره آنچه چندین سال پیش اتفاق افتاده تحقیق می‌کنند. صادقانه باید بگویم، آنچه من را بیشتر نگران می‌کند، این واقعیت است که چند روز پیش مقام‌های ایران اعلام کردند که قرار است فعالیت‌های غنی سازی اورانیوم خود را از سر بگیرند. این چیزی است که ما باید نگران آن باشیم.

تد کروز سناتور جمهوری‌خواه آمریکایی روز چهارشنبه بعد از انتشار این گزارش مدعی شد: توافق هسته‌ای اوباما یک توافق شیطانی بوده و منحصرا برای کمک به شیطان طراحی شده است. دولت اوباما حتی توافقات محرمانه‌ای داشتند که تحریم‌های ضعیف‌تر باقی‌مانده بعد از برجام را هم دور بزنند و دراین باره به کنگره دروغ گفته‌اند. 

این سناتور جمهوری خواه آمریکایی در بیانیه خود اعلام کرد: دولت اوباما قانون کشور و سیستم‌های مالی آمریکا را برای این توافق تحت سیطره خود گرفته و اجازه داده دلارهای آمریکایی و بانک‌های آمریکایی برای جابه‌جایی پول به ایران مورد استفاده قرار بگیرند. 

او دلیل بررسی‌های جدید درباره توافق هسته‌ای را «رسیدن به عمق مواردی که دولت اوباما برای رسیدن به توافق هسته‌ای آن را قربانی کرده است» اعلام کرد.