کدخبر: ۲۱۹۳۱۰ لینک کوتاه

سیسی به نخست وزیر اتیوپی: به خدا قسم بخور به آب‌های مصر ضرر نمی‌زنی!

اقتصادنیوز: رئیس جمهوری مصر طی اقدامی جالب توجه از نخست وزیر اتیوپی خواست که وی در رابطه با رود نیل قسم بخورد که به سهم مصر ضرر و زیانی وارد نکند، نخست وزیر اتیوپی نیز درخواست ریاست جمهوری مصر را اجابت و در مقابل وی قسم یاد کرد.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایسنا، به نقل از سایت شبکه الجزیره، در کنفرانس مطبوعاتی که عبد الفتاح سیسی، رئیس جمهوری مصر و ابی احمد علی، نخست وزیر اتیوپی بعد از دیدار خود برگزار کردند، سیسی از ابی احمد خواست تا به خدا قسم بخورد که هیچ‌گونه ضرری به آب‌های مصر نزند، در مقابل ابی احمد این درخواست سیسی را پذیرفته و حرف وی را تکرار کرد.

نخست وزیر اتیوپی در این کنفرانس مطبوعاتی مشترک با سیسی اظهار کرد: دولت و ملت ما قصد وارد کردن ضرر و زیان به مصر را ندارند، بلکه ما به دنبال همکاری با مصر در تمامی زمینه‌ها نه تنها در رابطه با رود نیل هستیم، بر همین اساس ملت مصر باید بدانند که ما احترام خاصی برای آنها قائلیم.

در این دیدار دو طرف متعهد شدند که اختلافات بر سر سد "النهضه" را کنار بگذارند.

سیسی تصریح کرد: ما مصیر طولانی را طی کرده‌ایم تا بتوانیم به یکدیگر اعتماد و روابط دوجانبه را تحکیم کنیم.

ابی احمد افزود، کشورش از سهم و منفعت آبی مصر در رودخانه نیل محافظت کرده و تلاش می‌کند این سهم افزایش یابد.

همچنین در این دیدار دو طرف بر سر ایجاد صندوق سرمایه‌گذاری در زیرساختهای سه کشور مصر، اتیوپی و سودان به توافق رسیدند.

این نخستین سفر احمد علی از زمان انتصاب وی به عنوان نخست وزیر اتیوپی در آوریل گذشته است.

نخست وزیر اتیوپی مذاکراتی با عباس کامل، رئیس سازمان اطلاعات مصر و سامح شکری، وزیر امور خارجه این کشور پیرامون راه‌های تقویت روابط دو جانبه داشت.

این سفر در سایه نگرانی مصر از تاثیر سد النهضه روی سهم مصر از آب رود نیل که سالانه ۵۵.۵ میلیارد متر مکعب است و منبع اصلی تامین آب در این کشور محسوب می‌شود، انجام شده است.

این اقدام رئیس جمهوری مصر سرو صدای زیادی در شبکه‌های اجتماعی به پا کرد و با تمسخر فعالان مصری نسبت به سیاست سیسی خصوصا در زمینه سد النهضه همراه شد.

در همین راستا، هیثم ابو خلیل، یکی از فعالان مصری در واکنش به این اقدام در صفحه توئیتر خود نوشت: این سیاست جنابتان (مقامات اتیوپی) نیست. نخست وزیر اتیوپی قسم می‌خورد که از سهم آبی مصر در رودخانه نیل محافظت می‌کند! آنها ارتش مصر را مجبور کردند و سیاستمداران را اعدام کردند و در مقابل سیسی بحران سد النهضه را با قسم حل می‌کند!!

سلیم عزوز، نویسنده مصری از دیگر افرادی بود که نسبت به این اقدام واکنش نشان داد، وی در صفحه توئیتر خود نوشت: فریاد، فریاد، فریاد، سیسی می‌گوید و نخست وزیر اتیوپی تکرار می‌کند: بخدا بخدا به سهم مصر از آب نیل ضرری نمی‌رسانیم! باب جدیدی در زمینه روابط دوجانبه باز شده است!

مصر، سودان و اتیوپی تاکنون بارها به منظور حل اختلافات بر سر سد النهضه با یکدیگر مذاکره کرده‌اند اما این مذاکرات به علت اختلاف بر سر میزان و سال‌های آبگیری این سد نتیجه‌ای به همراه نداشت.