کدخبر: ۲۱۹۴۸۵ لینک کوتاه

حمایت صدراعظم آلمان از دو بازیکن ترک‌تبار تیم ملی فوتبال آلمان

اقتصادنیوز : به رغم نزدیک شدن مسابقات جام جهانی فوتبال هنوز موضوع عکس‌های مشترک دو عضو ترک‌تبار تیم ملی فوتبال آلمان با رئیس جمهوری ترکیه با انتقاد بسیاری از هواداران فوتبال روبه‌‌روست. صدراعظم آلمان از این دو بازیکن حمایت کرد.

به گزارش اقتصادنیوز ،آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان، در گفت‌وگو با خبرنگار شبکه اول تلویزیون سراسری آلمان (ARD) به موضوع عکس‌های مشترک دو عضو ترک‌تبار تیم ملی فوتبال آلمان، مسعود اوزیل و ایلکای گوندوغان، با رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه نیز پرداخت.

صدراعظم آلمان در این باره گفت: «فکر می‌کنم این دو بازیکن فکر نمی‌کردند این عکس‌های مشترک با اردوغان چه تاثیری می‌گذارند.» خانم مرکل گفت او مطمئن است که این دو بازیکن به هیچ وجه نمی‌خواستند هواداران تیم ملی آلمان را ناامید کنند.

ایلکای گوندوغان و مسعود اوزیل، دو بازیکن تیم ملی فوتبال آلمان، به همراه چنگ توسان، بازیکن تیم اورتون بریتانیا، روز یکشنبه (۲۳ اردیبهشت / ۱۳ مه) در لندن با رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه، دیدار کردند.

گفته می‌شود که این سه ورزشکار در دیدار با اردوغان گفت‌وگویی دوستانه داشتند و عکس‌هایی هم به یادگار با او انداختند و تریکوهای خود را به یادگار به او تقدیم کردند. روی تریکوی گوندوغان با شماره ۸ نوشته شده بود: «با احترام به رئیس جمهورم.»

این دیدار در حالی صورت گرفت که قرار است روز ۲۴ ژوئن انتخابات زودهنگام برای تعیین ریاست جمهوری و نمایندگان پارلمان ترکیه برگزار شود. اردوغان که به خاطر سرکوب مخالفان و نقض حقوق بشر در ترکیه، با انتقادهای بسیاری روبه‌‌رو است، نامزد ریاست جمهوری در این انتخابات است و از هر وسیله‌ای برای پیروزی در انتخابات سود می‌جوید.

عکس‌های مشترک دو عضو ترک‌تبار تیم ملی فوتبال آلمان، مسعود اوزیل و ایلکای گوندوغان با رجب طیب اردوغان موجی از انتقاد را به همراه داشته و هواداران تیم ملی فوتبال آلمان این دو بازیکن را در دو بازی آزمایشی این تیم هو کرده‌اند.

آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان، به همین جهت در گفت‌وگو با خبرنگار شبکه اول تلویزیون سراسری آلمان از هواداران تیم ملی آلمان خواست از این دو بازیکن ترک‌تبار حمایت کنند. مرکل ابراز امیدواری کرد که رفتار انتقادآمیز هواداران تیم ملی آلمان با آغاز مسابقات جام جهانی فوتبال به پایان برسد.

صدراعظم آلمان در این گفت‌وگو به سخنان ایلکای گوندوغان که از نظر او بسیار تاثیرگذار بوده، اشاره کرد که گفته بود: «من با علاقه در تیم ملی کشوری که در آن به دنیا آمده‌ام به بازی ادامه می‌دهم.»

خانم مرکل به رغم تنش‌های کنونی بسیار میان آلمان و روسیه اعلام کرد که در صورت امکان به روسیه رفته و یکی از بازی‌های تیم ملی کشورش را در بازی‌های جام جهانی فوتبال تماشا خواهد کرد.