کدخبر: ۲۱۹۶۵۶ لینک کوتاه

آیا بارش‌های بهاری تهران به هارپ مرتبط است؟

اقتصادنیوز: مدیرکل پیش‌بینی و هشدار سریع سازمان هواشناسی کشور با بیان اینکه بارش‌های اخیر در فصل بهار به دلیل شرایط جوی است، گفت: بارور شدن ابرها و موضوعاتی که مطرح می‌شود، رخ نداده و در سازمان هواشناسی اصلاً جایی ندارد و دنبال آن نیستیم.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از الف، ادامه‌های بارش‌های بی‌سابقه در فصل بهار برخی شائبه‌ها را در ذهن مردم ایجاد کرده است که چرا این‌گونه بارش‌ها در این فصل رخ می‌دهد و دلیل آن چیست؛ البته برخی افراد اظهارنظرهایی در این مورد دارند که از بارور شدن ابرها گرفته تا موضوع تکنولوژی هارپ که در این بارش‌ها نقش دارد؛ اما نظر سازمان هواشناسی این موارد را رد می‌کند و علت آن را تغییرات شرایط جوی عنوان کرد؛ البته بارش‌ها در تهران به‌گونه‌ای است که به‌عنوان مثال یکی از مخاطبان الف در مورد بارش باران و وزش طوفان در شب گذشته گفته است که در خیابان طالقانی شاهد آب‌گرفتگی بودم و در میدان فاطمی اثری از بارش باران نبود.

احد وظیفه، مدیرکل پیش‌بینی و هشدار سریع سازمان هواشناسی کشور در گفتگویی با خبرنگار الف، در مورد اینکه علت بارش‌های بی‌سابقه در این فصل از سال چیست؟ گفت: اینکه بارندگی‌ها در فصل بهار بیش از مقدار طبیعی است که شهروندان تجربه کرده‌اند، به دلیل تغییر الگوی جوی است که خوشبختانه در فصل بهار بارش‌های خوبی در ایران شاهد هستیم که شرایط ساختار جوی تغییراتی داشته، به‌نوعی جریان‌ها یا سامانه‌های بارش زا بیشتر به سمت منطقه خاورمیانه یا فلات ایران هدایت‌شده که عمده آن شکل‌گیری الگوی بنلاند یا فلاکین بر روی اروپا است.

وی افزود: وقتی جریان فنلاند شکل می‌گرید، مانند جریانی است که به کوه برخورد می‌کند و مجبور است که از کناره کوه عبور کند که فلاکین وقتی روی اروپا شکل گرفت، باعث می‌شود جریان‌ها از جنوب اروپا و مدیترانه به سمت ایران هدایت شود و موجی ایجاد خواهد شد که با کسب رطوبت از مدیترانه و از اعضای جنوبی اروپا بارش‌هایی را در ایران تولید کند، به خصوص اینکه ما در منطقه کوهستانی هستیم و این بارش‌ها بیشتر به چشم می‌آید، البته اینکه بارش شب گذشته یا مانند آن‌یک منطقه خشک و در منطقه دیگر سیل راه افتاده بود که این موضوع به جنس بارش‌ها برمی‌گردد.
وظیفه تصریح کرد: بارش‌های بهاره یا تابستانه غالباً به شکل بارش‌های رگباری است که اصطلاحاً به آن گفته می‌شود، سلول‌های طوفان تندری یعنی به‌صورت سلولی عمل می‌کنند، همانند بارش‌های یکپارچه در زمستان نیست که همه‌جا شاهد بارش یکنواخت باشیم که به دلیل اینکه گرما در سوز پایین‌تر و هوای سرد در بالاتری وجود دارد، باعث می‌شود و اثرات محلی مانند جذب گرمای شهر یا جریان توپوگرافی منطقه یا جریان کانالادیک که از منطقه است، ناپایداری را در آن منطقه تشدید کند به همین دلیل درجایی مشاهده می‌کنید که سلول ابر جوشی رشد می‌کنند و بارش شدید رخ می‌دهد و یا در مناطقی که شدت این ابرها کمتر است، بارش‌های نا چیزی را شاهد هستیم یا اصلاً بارشی نیست و ممکن است تنها وزش باد وجود داشته باشد.
مدیرکل پیش‌بینی و هشدار سریع سازمان هواشناسی کشور اضافه کرد: شب گذشته وزش باد در جنوب و در حاشیه شهر تهران زیادتر و بارندگی در آنجا خیلی کمتر بود که جنوب تهران بارش آن‌چنانی نداشتیم، ولی در شرق و شمال شرق تهران بارش‌ها قابل‌توجه بود.
وی در مورد اینکه آیا بارش‌ها به شایعاتی که مطرح می‌شود ارتباطی دارد؛ گفت: نه اصلاً ربطی ندارد و این موضوعات در بین عامه جامعه است که مطرح می‌شود و اصلاً این‌چنین نیست، بلکه فرایند بارش‌ها طبیعی بوده و حتی بی‌سابقه هم نیست و قبلاً هم رخ‌داده است و وقتی‌که چه در زمستان و چه در تابستان بندال‌ها در اروپا شکل بگیرد، موجی ایجاد خواهد شد مه وارد جو کشور می‌شود مثلا در تابستان با پایین و بالا رفتن هوا ابر تولید می‌شود و شرایط طوفانی را ایجاد می‌کند.
مدیرکل پیش‌بینی و هشدار سریع سازمان هواشناسی کشور در خصوص اینکه آیا ابرها بارورشده‌اند و چه میزان تاثیر دارد، گفت: هیچ تاثیری ندارد و ابری در این شرایط بارور نشده و تاثیری نداشته است و هرکسی هم در این مورد ادعا می‌کند برای خودش گفته است، بیان کرده است؛ البته برخی این موضوعات را مطرح می‌کنند و ممکن است این موضوع را کمی از نظر علمی هم بررسی کرده باشند، اما صد در صد و به صورت علمی برای سازمان هواشناسی که قابل قبول باشد، مطمئنا نیستند.
وظیفه گفت: مواردی که مطرح است مانند بحث باروری و بارش صحت ندارد البته پروژهایی مربوط به یونوزیسون جو (بالای 40 کیلومتری سطح زمین قرار دارد و جایی ابری شکل نمی گیرد) مربوط به بحث مخابراتی است و یونیزه کردن جو برای تاثیر آن در امواج انتشار الکترو مغناطیس است. در بحث باروری ابرها هم به‌هرحال همان چیزی که با هواپیما انجام می‌دهند و نقره پخش می‌کنند یا موضوعاتی شبیه به آن یا ممکن است به صورت آزمایشگاهی بتواند اجرایی باشد و جواب دهد، اما اینکه واقعا میزان بارشی که ایجاد می‌کند، نمی‌توان گفت قابل قبول است یا نه.
به گفته وی باید به شرایط دینامیک ابر و دمای هوای مختلف ابر و ترکیب میکرو فیزیکی یا خرد فیزیک ابر و موارد دیگر بررسی شود تا بتوان نظر قطعی داد، اما این اقدامات انجام نمی‌شود، حتی اگر ادعای آن‌هم مطرح شود نمی‌توان آن را اثبات کرد؛ از نظر هواشناسی موجی که وارد کشور می‌شود، بارندگی دارد و حتی برای آن اخطار و اطلاعیه فارغ از اینکه بارورشده یا نه صادر هم می‌کنیم و شکل الگوی جو نشان می‌دهد که این سامانه بارشی است.
مدیرکل پیش‌بینی و هشدار سریع سازمان هواشناسی کشور در پایان گفت: هواشناسی در مورد طوفان و بارش‌های باران در شب گذشته اخطار داده بود و موضوعاتی مانند هارپ در هواشناسی اصلاً جایی ندارد و دنبال آن نیست.