کدخبر: ۲۱۹۶۷۳ لینک کوتاه

مخالفت حیدرالعبادی با برگزاری مجدد انتخابات

&#۰۳۹;حیدر العبادی&#۰۳۹; نخست وزیر عراق با برگزاری دوباره انتخابات پارلمانی این کشور که ماه گذشته برگزار شده بود، مخالفت کرد و گفت: پارلمان و دولت نمی توانند نتایج انتخابات اخیر مجلس را لغو کنند.

به گزارش سومریه نیوز، العبادی این موضوع را در جلسه کابینه عراق عنوان کرده است.
دولت عراق همچنین در جلسه عصر سه شنبه رای به تشکیل کمیته دریافت شکایت از شهروندان عراقی داد تا در صورتی که گزارشی از نقض یا تقلب در انتخابات پارلمانی اخیر این کشورتوسط این کمیته دریافت شود، آن را بررسی کنند.
اظهارات العبادی پس از آن صورت می گیرد که مسعود بارزانی' رئیس حزب دموکرات کردستان عراق در دیدار با 'داگلاس سیلیمان' سفیر آمریکا در بغداد بر آمادگی این حزب جهت برگزاری مجدد انتخابات پارلمانی سراسری تاکید کرد.

در پی برگزاری انتخابات پارلمانی عراق در روز 22 اردیبهشت، تعدادی از احزاب و رهبران سیاسی عراق معتقد به دستکاری آرا مردمی شدند و برهمین اساس پارلمان چهارشنبه گذشته خواستار شمارش دستی آراء به جای شمارش الکترونیکی شد.
پارلمان عراق در جلسه چهارشنبه گذشته (16 خرداد) خود علاوه بر دستور به لغو استفاده ازدستگاه های شمارش الکترونیکی، ستاد انتخابات این کشور را ملزم کرد صندوق های اخذ رای در حوزه های انتخابیه به صورت دستی بازشماری شوند. 
آتش سوزی مزبور روز یکشنبه (20 خرداد) و تنها چهار روز پس از جلسه مجلس نمایندگان عراق و برخی اعتراض ها به نتایج آرا و تخلفات انجام شده در روند انتخابات پارلمانی صورت گرفت. 
شمارش آرای چهارمین دوره انتخابات پارلمانی عراق که بر خلاف سه انتخابات قبلی، با صرف هزینه ای معادل 80 میلیون دلار (521 میلیارد دینار عراقی) برگزاری شد، با استفاده از دستگاهای وارداتی خارجی صورت گرفت و همین امر پس از اعلام نتایج، اعتراضاتی را بیشتر از سوی فهرست های شکست خورده به دنبال داشت.
در چهارمین دوره انتخابات پارلمانی عراق که 22 اردیبهشت ماه 97 و با مشارکت 44.5 درصد واجدین شرایط برگزار شد، فهرست های انتخاباتی 'السائرون' (مقتدا صدر) با 54 کرسی، الفتح (هادی العامری) با 47 کرسی، النصر (حیدر العبادی) با 42 کرسی در رتبه اول تا سوم قرار گرفته اند.

منبع: ایرنا