کدخبر: ۲۲۲۳۵۵ لینک کوتاه

حمایت وزیرخارجه بریتانیا از سیاست های ترامپ

اقتصادنیوز: بوریس جانسون وزیر امور خارجه انگلیس روز سه شنبه در اظهاراتی که به شدت مورد انتقاد نمایندگان مجلس این کشور قرار گرفت، سیاست خارجی «دونالد ترامپ» رئیس جمهوری آمریکا را ستایش کرد.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایرنا، جانسون که از معدود سیاستمداران انگلیسی به شمار می رود که به حمایت از رئیس جمهوری آمریکا شهره است، خطاب به نمایندگان مجلس گفت که از نظر او واکنش نظامی ترامپ به حمله ادعایی شیمیایی ارتش سوریه، مذاکره با رهبر کره شمالی برای خلع تسلیحات هسته ای در شبه جزیره کره و تاکید بر افزایش هزینه های دفاعی توسط کشورهای اروپایی در چارچوب سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) قابل ستایش است.

او همچنین خواستار همراهی لندن با برخی سیاست های کاخ سفید شد. با این حال 'املی ثورنبری' وزیر امور خارجه کابینه در سایه حزب کارگر انگلیس اظهار داشت: زمانی که رئیس جمهوری چون ترامپ مسلمانان را از ورود به خاک آمریکا منع و درگیری ایجاد می کند، از توافق اقلیمی پاریس خارج می شود و زنان را مورد سوء استفاده و کودکان را در قفس قرار می دهد، سوابقی برای ستایش کردن به شمار نمی روند، بلکه بایستی از آنها ابراز انزجار کرد.

جانسون از ارائه پاسخ مستقیم به این اظهارات طفره رفت و گفت انگلیس 'بایستی از رهبر مهمترین و قابل اعتماد ترین متحد خود استقبال کند'. 

وی همچنین ادامه داد: به طور مرتب با همتای آمریکایی خود 'مایک پمپئو' در تماس است اما از بیان اختلاف دیدگاه به طرف مقابل واهمه ای ندارد.

در همین رابطه، وزیر امور خارجه انگلیس به موضع گیری اخیر 'ترزا می' نخست وزیر انگلیس درباره سیاست مهاجرتی آمریکا که به‌موجب آن صدها کودک از والدین خود جداشده‌اند اشاره کرد و عقب نشینی ترامپ در این زمینه را نشانگر تاثیر رابطه عمیق میان دو کشور دانست.

سایر نمایندگان در نشست امروز سیاست های مهاجرتی کاخ سفید را محکوم کرده و خواستار لغو سفر رئیس جمهوری آمریکا به انگلیس شدند، با این حال جانسون پاسخ روشنی به این پرسش ها ارائه نکرد.

تنش ها در آستانه سفر رئیس جمهوری آمریکا به انگلیس به شدت بالا گرفته است. روند افزایش شمار مخالفان این سفر در صفحات مجاری شتاب بی‌سابقه‌ای به خود گرفته است. نهاد مدنی «اعتراض به سفر ترامپ» با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد که همزمان با سفر ترامپ، تظاهرات گسترده‌ «تجمع مقاومت» در لندن برگزار خواهد شد. 

همزمان اتحادیه صنفی کارکنان بخش حمل‌ ونقل ریلی و دریایی این کشور (آر. ام. تی) نیز امروز از برنامه برگزاری اعتصاب صنفی کارکنان مترو در لندن خبر داد.

همچنین کارشناسان امنیتی انگلیس نسبت به هزینه‌بر بودن سفر رئیس‌جمهوری آمریکا هشدار داده‌اند. سایمون کمپتون افسر ارشد فدراسیون پلیس انگلیس گفته که هزینه سفر ترامپ به لندن ارزان نخواهد بود.

وی افزود:این سفر چندروزه پرهزینه‌ است و نگران پیامدهای جانی آن هستم. در حالی که منابع امنیتی زیاد تحت‌فشار قرار دارند و جرم و جنایت رو به افزایش است، سفر ترامپ یک فشار اضافی به شمار می‌رود.

روزنامه تایمز چاپ لندن نیز روز دوشنبه در گزارشی هزینه تامین امنیت سفر رئیس‌جمهوری آمریکا به انگلیس را پنج میلیون پوند برآورد کرد.

این روزنامه نوشت: انتظار می‌رود، بین پنج تا 10 هزار پلیس کنار واحدهای ضدتروریسم، ضدشورش، مقابله با تظاهرات خیابانی، تیم‌های خنثی‌کننده بمب و تجهیزات نظامی، دایره جمع‌آوری شواهد و مأموران ویژه در عملیات تأمین امنیت سفر رئیس جمهوری آمریکا به انگلیس شرکت کنند. 

رئیس‌جمهوری آمریکا که 23 تیر ماه در چارچوب سفری کاری راهی انگلیس خواهد شد، با نخست‌وزیر این کشور در اقامتگاهی خارج از شهر ملاقات می کند و سپس به دیدار ملکه الیزابت دوم می رود.

ترامپ که تاکنون سه بار سفر خود را به انگلیس از ترس رویارویی با معترضان به تأخیر انداخته، به‌ اجبار ملاقات با نخست‌وزیر انگلیس را خارج از داونینگ استریت دفتر رسمی «ترزا می» برگزار می‌کند.