کدخبر: ۲۲۲۸۰۲ لینک کوتاه

اتمام طرح توسعه حرمین امامین جوادین (ع)

اقتصادنیوز : رئیس ستاد بازسازی عتبات عالیات گفت: طرح توسعه و بازسازی حرمین امامین جوادین (ع) در قالب شبستان های غربی، شرقی و سرداب حرمین مطهر در شهر مقدس کاظمین به اتمام رسید.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایرنا ،حسن پلارک روز جمعه افزود: با توجه به برنامه ریزی های انجام گرفته یکی از این شبستان ها برای زائران برادر و یکی دیگری نیز برای استفاده خواهران زائر در نظر گرفته شده و تا حدود کمتر از یک ماه دیگر به صورت رسمی افتتاح و به بهره برداری خواهد رسید.

وی در خصوص توسعه اماکن مقدسه در عتبات عالیات، اظهار داشت: با اجرای این طرح فضای اصلی حرم دو برابر افزایش و با در نظر گرفتن هر شبستان در حدود شش هزار متر مربع به جز سرداب به 12 هزار متر مربع شده است.

پلارک با تاکید بر اینکه ظرفیت هر شبستان در حدود 10 هزار زائر خواهد بود، تصریح کرد: عملیات ساخت و توسعه شبستان های حرمین جوادین (ع) حدود یک و نیم سال قبل آغاز شده و بنا به برخی مشکلات فنی خاص و بر خلاف اینکه در اکثر طرح های توسعه عتبات از برنامه زمانبندی جلو هستیم اتمام عملیات آن به لحاظ اضافه شدن پروؤه سرداب قدری بیشتر به طول انجامید.

وی با بیان اینکه با اضافه شدن طرح سرداب عملیات سقف طبقه دوم نیز به مرحله اجرا در آمده و برای ساخت طبقه دوم در هر زمان آمادگی وجود خواهد داشت، گفت: براساس اعلام کارشناسان امر در همه پروژهای در دست اقدام در عتبات عالیات در شهرهای سامرا، کاظمین، نجف اشرف و کربلا با عنایت حق تعالی و کرامت ائمه اطهار از برنامه زمانبندی جلوترهستیم.

رئیس ستاد بازسازی عتبات عالیات در باره تحقق شعار رهبر معظم انقلاب مبنی بر حمایت از کالای ایرانی نیزاظهار داشت: در ساخت و ترمیم عتبات عالیات در راستای حمایت از کالای ایرانی حدود 98 درصد از امکانات و تولیدات داخلی استفاده می کنیم.

پلارک در خصوص اشتغالزایی نیز گفت: کلیه نیروهای مهندسی، فنی و عادی حدود سه هزار و 500 تن در بحث اشتغالزایی هم اکنون در عتبات عالیات فعال هستند. 

وی اظهار داشت: از دیگر اقدامات ستاد بازسازی عتبات عالیای احیای برخی هنرهای در حال فراموشی کشور بود که با یک برنامه ریزی مستمر و زمانبندی و استفاده آن در اماکن مقدسه این هنرهای اصیل ایرانی مجدد احیاء شده است.

وی با اشاره به اینکه در این ارتباط هنرهایی همانند قلم زنی، آینه کاری، کاشی کاری های خاص، مقرنس کاری، منبت کاری، ساخت درهای چوبی با طرحی های خاص از جمله مواردی است که مجددا احیاء شده و حدود 500 نفر نیز آموزش های لازم را فرا گرفته و هم اکنون در این بخش ها فعالیت می کنند.

به گفته وی، هموطنان علاقه‌مند می‌توانند کمک‌های خود را از طریق شماره‌گیری کد #110*780*(ستاره هفت هشتاد ستاره صدوده مربع) اهداء کنند. 

رئیس ستاد بازسازی عتبات عالیات همچنین در بخش دیگری از سخنان خود مبنی بر شایعه ترک ستاد بازسازی عتبات و معرفی وی به عنوان استاندار کرمان از سوی دولت نیز گفت: به رغم اینکه این مهم از سوی مردم بزرگوار و شهید پرور کرمان و نیز برخی از مسئولان امر به من پیشنهاد شده است اما به لحاظ نذر خودم مقابل ایوان نجف در حرم مطهرعلوی تا زنده ام خادم آقا سیدالشهدا (ع) می مانم.

وی ادامه داد: با خودم عهد کرده ام تا زمانی که کار توسعه عتبات عالیات را به پایان نرسانم هیچ کاری را قبول نکنم زیرا خادمی اهل بیت (ع) نشان افتخار من است و آنرا با هیچ چیزی عوض نخواهم کرد.