کدخبر: ۲۲۳۹۷۴ لینک کوتاه

آخوندی: فساد در بخش مهندسی ناشی از لوث مسوولیت شهری است

اقتصادنیوز : وزیر راه و شهرسازی فساد در بخش مهندسی را ناشی از لوث مسوولیت‌ها در زمینه مدیریت شهری دانست و گفت: با انجام تغییرات بنیادین در نظام مهندسی باید با این فساد مقابله شود.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از خبرآنلاین ، عباس آخوندی در نشست با مدیران کل راه و شهرسازی استان ها افزود: فساد در حوزه مهندسی مانع شکل‌گیری بنگاه مهندسی شده است.

وی ادامه داد: فساد از آنجا شروع می‌شود که مسوولیت‌ها لوث شده و افراد در یک فضای ابری به فعالیت و فساد بپردازند. اولین بحثی که در حوزه مهندسی به دنبال آنیم این است که مشخص شود مسوولیت کنترل ساختمان با چه کسی است؟

آخوندی گفت: با اصلاح قانون نظام مهندسی، بخش ساخت و ساز و شهرسازی از نظر مهندسی متحول می شود.

وی رویکرد جدید وزارتخانه را برنامه‌ محوری دانست و ادامه داد: اکنون اجرای پروژه‌ها به سازمان‌های تخصصی محول شده و وزارتخانه به مرکز برنامه‌ریزی در حوزه حمل و نقل، شهرسازی و مسکن تبدیل شده است. در بحث برنامه‌ریزی اهدافی چون افزایش کارایی، نحوه برنامه‌ریزی شهری، رگولاتوری، ایمنی، حفظ حقوق شهروندی، بازآفرینی شهری، حمل و نقل حومه‌ای در دستور کار قرار دارد.

آخوندی از مدیران اداره های کل راه و شهرسازی در استان‌ها خواست به تحولات شهری و حمل و نقلی، یعنی امکان حرکت و کیفیت زندگی در شهر حساس باشند. همچنین خارج کردن انبارها و باراندازها و مراکز لجستیکی از درون شهر را پیگیری کنند.

وزیر راه و شهرسازی بر اهمیت شفافیت انتخابات هیات مدیره سازمان های نظام مهندسی در کشور تاکید کرد و گفت: کسانی که در حوزه نظام مهندسی تضاد منافع دارند، نباید وارد این انتخابات شوند.