کدخبر: ۲۲۴۴۳۱ لینک کوتاه

مشاور ارشد بیل کلینتون:

ایران به ترامپ باج نخواهد داد

اقتصادنیوز؛ مشاور ارشد «بیل کلینتون» رئیس جمهور اسبق آمریکا معتقد است که مقامات ایران تحت فشار به آمریکا امتیاز نخواند داد و تن به خواسته‌های دونالد ترامپ نمی‌دهند.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از مهر؛  پروفسور «دیوید فیلیپس» مشاور ارشد «بیل کلینتون» رئیس جمهوری پیشین ایالات متحده آمریکا در گفت‌وگویی می‌گوید مقامات ایرانی به دونالد ترامپ باج نخواهند داد.

پروفسور «دیوید فیلیپس» در حال حاضر مدیر برنامه صلح و حقوق بشر دانشگاه کلمبیا آمریکا است. وی مشاور ارشد وزارت خارجه دولت کلینتون، معاون پیشین شورای روابط خارجی آمریکا، استاد دانشگاه هاروارد، مشاور ارشد دبیر کل سازمان ملل، عضو ارشد شورای آتلانتیک و رئیس بنیاد حقوق بشر کنگره آمریکا بوده است.

دیوید فیلیپس درباره هدف ترامپ از تحریم‌ها علیه ایران گفت: تحریمهای آمریکا علیه ایران ممکن است چیزی بیش از صرفا برای تأثیرگذاری بر سیاستهای ایران باشد. این تحریمها می تواند از منظر ترامپ نوعی انتقاد به ایران محسوب شود.

وی در ادامه گفت: هر کشوری در نظام بین الملل بر اساس منافع ملی خود عمل و رفتار می کند. برخی کشورها از جمله ترکیه به واردات نفت و انرژی از ایران وابسته هستند. ترکیه پیشتر هم تحریمهای آمریکا علیه ایران را نقض کرده و بدان توجهی نکرده است. در محاکمه رضا ضراب هم مشخص شد تحریمهای آمریکا علیه ایران در بالاترین سطح دولت ترکیه مورد بی توجهی قرار گرفته است.

مشاور ارشد بیل کلینتون در پایان گفت:  ترامپ اصرار دارد که مذاکرات مجدد در خصوص برنامه هسته ای ایران صورت گیرد تا بر اساس آن بتواند بند «غروب خورشید» را حذف کند و از منظر خود برنامه هسته ای ایران را کلا و برای همیشه متوقف کند. اما باید توجه داشت که غرور ایرانی فاکتور و عامل قوی ای است. من فکر نمی کنم که مقامات ایرانی تن به خواسته های ترامپ بدهند و تحت فشار امتیاز بدهند.

دیوید فیلیپس