کدخبر: ۲۲۴۶۱۳ لینک کوتاه

دبیرکل ناتو هشدار ترامپ به آلمان را تکرار کرد

اقتصادنیوز: ینس استولتنبرگ دبیرکل سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) هشدار دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا به آلمان مبنی بر ضرورت افزایش سهم برلین در بودجه این پیمان را تکرار کرد.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایرنا؛ شبکه خبری «دویچه وله» امروز (یکشنبه) با اعلام این خبر افزود: آلمان که 1.24 درصد تولید ناخالص داخلی را صرف هزینه های دفاعی ناتو می کند، وعده داده این مقدار را به 1.5 درصد تا سال 2024 افزایش دهد، اما استولتنبرگ تاکید کرده برلین باید بیش از این میزان برای هزینه های دفاعی پرداخت کند.

در حالی که سران 29 کشور عضو ناتو آماده حضور در نشست روز چهارشنبه در بروکسل می شوند، دبیرکل این پیمان در مصاحبه با روزنامه آلمانی زبان «بیلد ام زونتاگ» گفت که از درخواست آلمان برای افزایش بودجه دفاعی تا 1.5 درصد تا سال 2024 استقبال می کند.

اما وی ادامه داد که انتظار می رود برلین اقدام بیشتری انجام دهد تا هدف سال 2024 ناتو یعنی پرداخت دو درصد از تولید ناخالص داخلی که آلمان و دیگر کشورهای عضو سال 2014 با آن موافقت کردند، محقق کند.

دبیرکل ناتو همچنین اظهار کرد: آلمان با توجه به حجم عظیم اقتصاد این کشور نقش مهمی در هزینه های دفاعی ایفا می کند.

دویچه وله نیز گزارش داد: ترامپ بارها از بودجه ناچیز دفاعی آلمان انتقاد و این کشور را به سوء استفاده از واشنگتن متهم کرده است. آمریکا بیش از سه درصد تولید ناخالص داخلی خود را صرف هزینه های نظامی و هزاران نیروی مستقر در اروپا می کند.

به نوشته این رسانه، در حالی که لحن سخنان ترامپ برخی مقامات آلمان را نگران کرده که مبادا آمریکا به اتحاد چند دهه ای ناتو پشت کند، استولتنبرگ گفته واشنگتن هنوز پایبند این پیمان است و ترامپ به طور شخصی تعهدات را به وی ابلاغ کرده است.

رئیس جمهوری آمریکا با تاکید بر این که سایر اعضای ناتو به اندازه کافی برای دفاع از خود هزینه نمی کنند، افزایش بودجه نظامی کشورهای عضو این پیمان را خواستار شده است.

نشست سران ناتو چهارشنبه و پنجشنبه یازدهم و دوازدهم ژوئیه (20 و 21 تیر ماه) در بروکسل پایتخت بلژیک برگزار می شود و ترامپ نیز در این اجلاس شرکت می کند.