کدخبر: ۲۲۵۰۵۶ لینک کوتاه

تکذیب سفر کیم جونگ اون به روسیه

اقتصادنیوز: مسئولان فرودگاه بندری ولادی وستوک روسیه خبر ورود هواپیمای رهبر کره شمالی به این فرودگاه را که برخی رسانه های کره جنوبی منتشر کرده بودند، تکذیب کرد.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایرنا، دیمیتری پسکوف سخنگوی رئیس جمهوری روسیه نیز در واکنش به پرسش خبرنگاران گفت که اطلاعی از این موضوع ندارد.

وی گفت: ما هم می دانیم که برخی رسانه های کره جنوبی چنین خبری داده اند اما من اطلاعی از این موضوع ندارم که بخواهم در خصوص آن توضیح بدهم.

سفارت کره شمالی در مسکو نیز از امکان حضور هیات کره شمالی در ولادی وستوک اظهار بی اطلاعی کرده است.

به گزارش ایرنا، رسانه های کره جنوبی روز گذشته از مشاهده شدن هواپیمای خصوصی 'کیم جونگ اون' رهبر کره شمالی در 'ولادی وستک' روسیه خبر دادند. 

این خبر در شرایطی منتشر شد که مذاکرات کره شمالی و آمریکا برای خلع سلاح هسته ای شبه جزیره کره با موانعی روبرو شده و پیونگ یانگ از «رفتارهای زورگویانه» واشنگتن در طول گفت و گوها ابراز تاسف کرده است. 

به گزارش تارنمای فلایت تریدر 24 که پرواز هواپیماها را رصد می کند جت خصوصی رهبر کره شمالی که «چامایه ـ 1 » نامیده می شود روز دوشنبه در شهر ولادی وستک مشاهده شده و پس از سه ساعت به سمت 'پیونگ یانگ' بازگشته است. 

خبرگزاری یونهاپ از کره جنوبی گزارش داد که این نشان می دهد رهبر کره شمالی یا به این کشور سفر کرده است یا در آینده نزدیک سفری به روسیه انجام خواهد داد که پس از سه سفر سال جاری وی به چین است. 

اینکه رهبر کره شمالی در هواپیما بوده است مشخص نیست اما احتمالا شماری از مقام های کره شمالی که در حال آماده کردن زمینه سفر کیم به روسیه هستند با این پرواز به ولادی وستک رفته اند. 

قرار است در ماه سپتامبر(شهریور) همایش بین المللی اقتصادی شرق در ولادی وستک برگزار شود و ورود هواپیمای رهبر کره شمالی این موضوع را تقویت کرده است که رهبر کره شمالی هم در همایش مذکور شرکت خواهد کرد. 

افزون بر این 'ولادیمیر پوتین' رییس جمهوری روسیه از رهبر کره شمالی برای شرکت در این گردهمایی اقتصادی دعوت کرده است رهبر کره شمالی هنوز در این باره اعلام نظر نکرده است.