کدخبر: ۲۲۵۱۴۰ لینک کوتاه

گفت‌وگوی برجامی فرستاده ویژه روحانی و ماهاتیر محمد / ابتکار عازم اندونزی شد

اقتصادنیوز؛ معصومه ابتکار که به عنوان فرستاده ویژه رئیس جمهوری امروز در مالزی با ماهاتیر محمد و دیگر مقامات این کشور دیدار و گفت‌وگو کرد که محور اصلی این گفت‌وگوها برجام بود. ابتکار عصر امروز راهی جاکارتا پایتخت اندونزی شد.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایرنا؛ معصومه ابتکار معاون رئیس محور دیدار امروز سه شنبه با نخست وزیر جدید مالزی را، تقدیم پیام حسن روحانی به ماهاتیر محمد در مورد برجام و گفت و گو برای توسعه روابط دو جانبه در زمینه های مختلف اعلام کرد.

ابتکار پس از سه دیدار با مقام های ارشد مالزی در مورد نتایج این دیدارها گفت: اوضاع جدید پس از خروج آمریکا از برجام نیازمند سیاست ها و شرایط جدید است که در دیدار با مقام های ارشد مالزیایی دراین خصوص و همچنین توسعه روابط دو جانبه در زمینه های مختلف گفت وگو هایی انجام شد. 

فرستاده ویژه حسن روحانی افزود: در این دیدارها با نخست وزیر، معاون نخست وزیر و وزیر امور زنان و خانواده و وزیر امور خارجه مالزی در ارتباط با اهمیت و تقویت و توسعه همکاری های دوجانبه ، گفت و گوهای خوبی انجام شد. 

ابتکار افزود: با توجه به وضعیت جدید خروج آمریکا از توافقنامه هسته ای و شرایطی که ایجاد شده در نقشی که کشورهایی مثل مالزی دراین زمینه دارند و می توانند ایفا کنند، گفت وگو شد. 

وی تصریح کرد: شرایط جدید نیازمند سیاست های جدید و تدابیر جدید به ویژه از نظر اقتصادی است. 

معاون رئیس جمهوری در امور زنان و خانواده تاکید کرد: ایران و مالزی از دیرباز با یکدیگر روابط بسیار خوبی داشته اند و با حضور ماهاتیر محمد و دولت جدید امیدواریم روابط دو کشور بیش از پیش تقویت شود. 

ابتکار تاکید کرد: ماهاتیر محمد نخست وزیر مالزی نیز دراین دیدار با نگاهی مثبت سلام های گرمی برای رئیس دولت ایران و همینطور حمایت و همراهی با ایران ابلاغ کرد. 

فرستاده ویژه رئیس جمهوری در پاسخ به ایرنا گفت که در این دیدار همچنین دعوتنامه رسمی و مکتوب دکتر حسن روحانی رئیس جمهوری برای سفر و دیدار از ایران تسلیم ماهاتیر محمد شد. 

ابتکار ابراز امیدواری کرد که زمینه های همکاری تهران - کوالالامپور در ابعاد مختلف سیاسی- اقتصادی و سیاسی تقویت شود. 

وی در مورد محورهای دیدار خود با سیف الدین عبدالله وزیر امورخارجه جدید دولت مالزی نیز گفت: دراین دیدار در مورد سیاست ها درخصوص تقویت روابط دو جانبه به ویژه روابط اقتصادی و در جهت تسهیل مبادلات میان دو کشور تاکید شد. 

ابتکار گفت: در این دیدار نیز مذاکرات خوبی انجام شد و به نظر می رسد ، مقام های ارشد دولت مالزی نیز آمادگی همکاری با ایران را دارند. 

فرستاده ویژه رئیس جمهوری و معاون رئس جمهوری در امور زنان و خانواده در مورد دیدار خود با 'وان عزیزه وان اسماعیل' معاون نخست وزیر و وزیر امور زنان و خانواده هم گفت: در دیدار با این مقام مالزیایی نیز به طور خاص در موردهمکاری و تبادل تجربیات دو جانبه در حوزه های زنان و خانواده ، امضای نهایی تفاهمنامه گفت وگو شد و از وی و برای حضور در ایران دعوت به عمل آمد. 

به گزارش خبرنگار ایرنا، سفر ابتکار، اولین دیدار یک مقام رسمی ایرانی با ماهاتیر محمد نخست وزیر جدید مالزی است 

که دو ماه قبل پس از پیروزی در چهاردهمین انتخابات سراسری این کشور به عرصه سیاسی این کشور بازگشت. 

فرستاده ویژه رئیس جمهوری پس از سفری یک روزه به مالزی و دیدار با مقام های ارشد این کشور شامگاه سه شنبه به وقت محلی مالزی را به مقصد اندونزی ترک کرد.

معصومه ابتکار عصر امروز راهی جاکارتا پایتخت اندونزی شد و هدف از سفرش به اندونزی را تسلیم پیام مکتوب حسن روحانی رئیس جمهوری در مورد برجام به 'جوکو ویدودو' رئیس جمهوری آن کشور اعلام کرد.