کدخبر: ۲۲۵۱۶۷ لینک کوتاه

واکنش کرملین به روس‌هراسی آمریکا

سخنگوی کاخ کرملین به اظهارات سناتور جمهوری خواه «جان نیلی کندی» که مقامات کرملین را با مافیا مقایسه کرده بود، واکنش نشان داد و گفت که مقامات آمریکایی درگیر روس هراسی ساختگی هستند.

به گزارش ایرنا به نقل ریانووستی، «دیمیتری پسکوف» در واکنش به اظهارات کندی به خبرنگاران افزود: مقامات کرملین «عینک توهم» بر چشم نزده اند و به خوبی می دانند که حکومت آمریکا اسیر فشارهای دیرینه و تکراری استوار بر روس هراسی داخلی در این کشور است. 
کندی پس از سفر به روسیه در مصاحبه با خبرگزاری آسوشیتدپرس درباره مقامات کاخ کرملین گفت: نباید به ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه اعتماد کرد و وی باید کنترل شود. 
وی همچنین مدعی شد: در روسیه فلسفه سیاسی وجود ندارد و می توان گفت این کشور در مافیا خلاصه می شود، فلسفه آنها پول و قدرت است و این فلسفه پوتین است. 
این سناتور آمریکایی همچنین در این گفت و گو، سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه روسیه را هم فردی پرقدرت و خشن توصیف کرد. 
هیات پارلمانی آمریکا به سرپرستی سناتور جمهوریخواه ریچارد شلبی رئیس کمیته بانکی سنای آمریکا ابتدای هفته گذشته وارد روسیه شد و با سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه و هیاتی از دومای روسیه و شورای فدراسیون به سرپرستی ویاچسلاو والودین رئیس دوما دیدار و مذاکره کرد.
سفر این هیات در راستای تلاش ها برای فراهم آوردن مقدمات دیدار روسای جمهوری روسیه و آمریکا برنامه ریزی شده بود. 
پیش از آن نیز جان بولتون مشاور امنیت ملی رئیس جمهوری آمریکا به مسکو سفر کرد و در جریان مذاکرات وی با رئیس جمهوری روسیه برای دیدار سران دو کشور توافق شد. 
روابط روسیه و آمریکا تیره است و واشنگتن از سال 2014 (1393) و در رابطه با مساله اوکراین چندین بسته تحریم اقتصادی و مالی بر مسکو وضع کرده است.