کدخبر: ۲۲۵۲۳۳ لینک کوتاه

واکنش چین به ادعای کارشکنی در مذاکره آمریکا و کره‌شمالی

اقتصادنیوز: چین نسبت به صحبتهای اخیر ترامپ درباره دخالت پکن در مذاکرات کره شمالی واکنش نشان داد.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از تسنیم، رویترز نوشت، وزیر خارجه چین روز سه شنبه گفت که موضع پکن درمورد موضوع کره شمالی ثابت بوده و اینکه این کشور به شیوه‌ای مقتضی دراین باره واکنش نشان خواهد داد.

هوا چونینگ، سخنگوی وزارت خارجه چین این اظهارات را در کنفرانس خبری معمول خود و پس از آن مطرح کرده که ترامپ گفته بود چین احتمالا در مذاکرات کره شمالی و آمریکا مداخله می‌کند.

ترامپ روز دوشنبه گفت که چین احتمالا به دنبال خارج کردن تلاش های آمریکا در راستای خلع سلاح کره است اما در عین حال گفت که مطمئن است کیم جونگ اون، رهبر کره شمالی به توافقی که ماه گذشته بین دو طرف ایجاد شد، پایبند است.

وی در پیامی توئیتری اعلام کرده بود: «اطمینان دارم کیم جونگ اون (رهبر کره شمالی) به قراردادی که با هم امضا کرده‌ایم، و مهمتر از آن، به دستی که با هم داده‌ایم، پایبند باقی خواهد ماند. ما بر سر خلع سلاح هسته‌ای کره شمالی توافق کرده‌ایم.»

 ترامپ با این وجود از احتمال تلاش چین برای ایجاد مشکل در این زمینه ابراز نگرانی کرده و افزود: «از سوی دیگر، ممکن است چین به دلیل رویکرد ما در مورد تجارت با پکن، فشاری منفی بر روی یک توافق (نهایی میان آمریکا و کره شمالی) اعمال کند؛ امیدوارم اینگونه نباشد.»