کدخبر: ۲۲۵۲۴۹ لینک کوتاه

ابتکار در اندونزی: حمایت جهان از برجام برای حفظ صلح ضروری است

اقتصادنیوز: معصومه ابتکار فرستاده ویژه رئیس جمهوری با اشاره به اقدامات غیرقانونی و خارج از عرف بین الملل آمریکا در برخورد با مساله برجام، همکاری جامعه جهانی از جمله اندونزی به عنوان بزرگترین کشور اسلامی و از رهبران جنبش عدم تعهد را برای حفظ صلح بسیار مهم خواند.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایرنا، ابتکار صبح چهارشنبه در دیدار با ، 'رتنو مرسودی' وزیر امور خارجه اندونزی، در جاکارتا پایتخت این کشور افزود: برجام صرفا یک سند همکاری میان جمهوری اسلامی ایران و چند کشور غربی نیست بلکه سندی بین المللی در راستای همکاری برای حفظ صلح و ثبات در جهان امروز است و نباید صرفا با اقدامات یکجانبه یک دولت به مخاطره بیافتد. 

مرسودی نیز در این دیدار ضمن تاکید بر ساز و کارهای بین المللی و حفظ توافقات انجام شده اظهار داشت: دولت اندونزی همواره از دیپلماسی به عنوان مهمترین و بهترین ساز و کار حل و فصل مسایل بین المللی حمایت کرده و از حامیان برجام بوده ودر حال حاضر نیز خواستار پایبندی طرفین توافق بر حفظ آن به منظور کمک به صلح و ثبات در محیط بین المل است . 

وزیر امور خارجه اندونزی با ابراز خرسندی از توافقات حاصله در کمیسیون مشترک برجام در وین، اظهار داشت: دولت متبوعش علاوه بر حمایت سیاسی ، به دنبال یافتن راه حلهای عملی برای کمک به حفظ و اجرای برجام و تامین منافع طرفین و سایر اعضای جامعه بین المللی است. 

در این دیدار که ولی الله محمدی نصرآبادی سفیر جمهوری اسلامی ایران در اندونزی نیز حضور داشت، طرفین همچنین در خصوص روابط اقتصادی، سرمایه گذاری های مشترک ، برگزاری کمیسیون مشترک اقتصادی، روابط بانکی ، همکاری های نفتی و سایر زمینه ها به تبادل نظر و رایزنی پرداختند.

ابتکار شب گذشته پس از حضور یکروزه در مالزی، عازم جاکارتا شد تا پیام کتبی رئیس جمهوری ایران را تسلیم همتای اندونزیایی وی کند.

معصومه ابتکار معاون رئیس جمهوری در امور زنان و خانواده نیز دیروز سه شنبه نیز با نخست وزیر جدید مالزی دیدار و پیام حسن روحانی در مورد برجام را به ماهاتیر محمد تقدیم و همچنین در دیدار با مقامات ارشد این کشور در مورد برجام و توسعه روابط دو جانبه در زمینه های مختلف دیدار و گفت و گو کرد.