کدخبر: ۲۲۵۲۹۸ لینک کوتاه

پمپئو: قاسم سلیمانی در عراق و سوریه دردسر می‌آفریند

اقتصادنیوز؛ وزیر امور خارجه آمریکا با اشاره به اینکه قاسم سلیمانی در حال ایجاد مشکل و دردسر در عراق و سوریه است گفت: ما باید هم برای سازمان او و هم خود او شخصا، هزینه ایجاد کنیم.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از انتخاب؛ مایک پمپئو وزیر امور خارجه آمریکا  در گفتوگو با نشریه نشنال امارات در ابوظبی گفت: اگر توافق دیگری با ایران صورت بگیرد، باید دائمی باشد نه موقت. همچنین باید تنها محدود به برنامه هسته ای نباشد بلکه برنامه فضایی را نیز دربربگیرد که اقدامی نیابتی برای تلاش های موشکی شان است.

او ادامه داد: ما در حال رایزنی با عراقی ها برای حصول اطمینان از این هستیم که آنها روند تشکیل دولت جدید را شروع می کنند. آنچه آمریکا می خواهد دولتی عراقی است بدون دخالت ایران. این دولت نباید متاثر از خارجی ها باشد و گروه های مختلف شیعه، سنی و کردها نیز باید در آن مشارکت داشته باشند.

پمپئو با بیان اینکه «ایران باید مسئول بی ثباتی امنیت خلیج فارس و رنج بیشتر مردم یمن شناخته شود» گفت: راه های مختلفی وجود دارد برای اینکه ایران مسئول این موضوع شناخته شود. یکی مخالفت همگرایانه که بسیار مهم است و این یکی از دلایلی است که من به خاطر آن در امارات هستم.

او افزود: ما همکاری های بزرگی با سعودی ها، بحرین و امارات داریم. خیلی از کشورها یک خواسته ساده دارند و آن اینکه ایران یک کشور عادی شود.

او درباره ماجرای تهدید ایران به بستن تنگه هرمز نیز گفت: آمریکا کاملا مشخص کرده که سیاست آن به گونه ای است که همه آبراه ها باید باز بمانند. ما این موضوع را تضمین می کنیم؛ این سیاست بلند مدت امریکا بوده و آماده ایم که اطمینان حاصل کنیم این اتفاق رخ می دهد.

وزیر خارجه آمریکا همچنین گفت: اگر توافق دیگری با ایران صورت بگیرد، باید دائمی باشد نه موقت. همچنین باید تنها محدود به برنامه هسته ای نباشد بلکه برنامه فضایی را نیز دربربگیرد که اقدامی نیابتی برای تلاش های موشکی شان است.

پمپئو افزود: ما معقدیم که اختلافات بین کشورهای خلیج فارس باعث تقویت ایران و اجازه به ایران برای ایجاد شکاف بین این کشورها می شود و آماده ایم که این شکاف ها را تا جایی که می توانیم، حل کنیم.