کدخبر: ۲۲۵۳۴۶ لینک کوتاه

مقام سابق وزارت جنگ اسرائیل:

هدف ایران از حضور در سوریه پنهان کردن ابعاد برنامه هسته‌ای است

اقتصادنیوز؛ مقام سابق وزارت جنگ اسرائیل مدعی شد: «هدف اصلی ایران از افزایش جای پایش در سوریه، پنهان کردن ابعاد برنامه هسته‌ای‌اش از آژانس بین‌المللی انرژی اتمی است.»

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایلنا؛ «یوسی کوپرواسر» مقام ارشد سابق در اطلاعات ارتش وزارت جنگ اسرائیل 

مدعی شد که توافق هسته‌ای زمینه دسترسی کامل بازرسان آژانس به دانشمندان هسته‌ای ایران را فراهم نکرده و ایران می‌تواند دانشمندان و فعالیت‌های مختلف هسته‌ای خود را در سوریه پنهان کند.

«یوال استینیتز» وزیر انرژی اسرائیل نیز در اظهاراتی بی‌اساس مدعی شد که معتقد است تحریم‌های آمریکا در ایجاد یک مصالحه بیشتر بر سر برنامه هسته‌ای و رفتارهای کلی ایران موفقیت‌آمیز خواهد بود؛ چرا که در شش تا ۱۲ ماه آتی وضعیت اقتصادی ایران بد خواهد شد. 

وی مدعی شده کلید درک چگونگی پاسخ ایران به فشارهای اقتصادی آمریکا، دانش این واقعیت است که آمریکا به تنهایی هم می‌تواند با استفاده از تحریم‌های ثانویه، اقتصاد ایران را تحت فشار قرار دهد.

وزیر انرژی اسرائیل در کنفرانس مشترک گفت: نگران اقدامات اروپا برای حفظ برجام نیستیم؛ اما نگران طولانی شدن جنگ تجاری ترامپ و کاهش قدرت تحریم‌های ثانویه آمریکا هستیم.

وی توضیح داده که اگر اروپا، چین و دیگر کمپانی‌های خارجی در دسترسی‌هایشان به اقتصاد آمریکا به دلیل جنگ تجاری وسیع‌تر با آمریکا منع شوند، دیگر تحریم‌های مرتبط با ایران را عامل خسارت‌های وارده جدید نمی‌دانند.