کدخبر: ۲۲۵۵۷۸ لینک کوتاه

نماینده مجلس: بازار دوم، التهاب دلار و سکه را آرام کرد

اقتصادنیوز: عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی می گوید بازار دوم توانسته تاثیر مثبتی بر بازار ارز و بازارهای منتج از جمله طلا و سکه بگذارد.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از خانه ملت، فرید موسوی، با اشاره به تاثیر فعالیت بازار دوم بر کاهش قیمت دلار،  اظهار داشت: وقتی نوسانات ارزی شروع شد مجلس و کارشناسان تاکید بر ایجاد  بازار دوم داشتند تا از طریق بازار ثانویه یک سری از نیاز بازار پاسخ داده شود؛ در ابتدای امر دولت این موضوع را نادیده گرفت؛ اما در نهایت بازار دوم شکل گرفت.

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی ادامه داد: با وجود اینکه بازار دوم شکل گرفته است؛ اما این بازار  دارای اشکالاتی است چرا که تنها ۲۰ درصد ارز صادراتی در این سامانه وارد شده و بخش اعظمی از ارزهای صادراتی هنوز به بازار دوم نیامده است.

نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس در مجلس دهم شورای اسلامی گفت: با وجود ایراداتی که در بازار دوم وجود دارد؛ اما این بازار تاثیر مثبتی بر بازار ارز و بازارهای منتج از آن یعنی سکه و طلا داشت و این بازارها را به آرامشی رساند.

وی با بیان اینکه به مرور زمان اشکالات بازار دوم برطرف می شود، بیان داشت: با پیشنهادات و اصلاحاتی که از سوی کارشناسان و مجلس ارائه شده است، اصلاح بازار دوم مورد توجه مسئولان اجرایی قرار می گیرد تا تاثیرات مثبت تری را رقم بزند.

موسوی با بیان اینکه امیدوار به تجربه ثبات در حوزه ارزی هستیم، اظهار داشت: برخی کارشناسان می گویند بازار دوم در بلند مدت تاثیرگذار نیست؛ اما این بازار حسب شرایط فعلی اقتصاد کشور مفید واقع شد ولی باید با نظارت دقیق بر آن کار کنیم که نفس عمل بازار دوم زیر سوال نشود و کارایی و کارآمدی بازار مورد سوال واقع شود.

این نماینده مجلس تاکید کرد: اگر نظارت های درستی بر بازار دوم صورت گیرد این بازار می تواند اتفاقات مثبتی را در فضای اقتصادی کشور رقم بزند.

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی بیان داشت: در حال حاضر بانک مرکزی بر بازار دوم کنترل می کند با این حال نیاز است که وزارت صنعت، معدن  و تجارت  به مباحثی چون واردات  نظارت های دقیق تری اعمال کند.