کدخبر: ۲۲۵۶۴۳ لینک کوتاه

درخواست عجیب فیفا بخاطر حضور تماشاگران زن زیبا در ورزشگاه

اقتصاد نیوز: فدراسیون بین المللی فوتبال فیفا از مسئولین پخش مسابقات جام جهانی در روسیه خواست تصاویر هواداران جذاب حاضر در ورزشگاه ها را کمتر به نمایش بگذارند.

به گزارش اقتصاد نیوز، فدریکو آدیکی رئیس بخش توسعه پایدار اجتماعی و فرهنگی فیفا موضع فیفا را "سیر تکامل طبیعی" خواند و به پیشرفت های روسیه در پخش و انعکاس مسابقات اشاره کرد.

این درخواست مربوط به سیاست های مبارزه با تبعیض است که فیفا انجام می دهد. کارشناسان این سازمان می گویند که موارد مربوط به جنسی گرایی رایج تر از نقض نژادپرستانه است.

پیش از این، نژادپرستی در مسابقات جام جهانی در روسیه یک مشکل اساسی نامیده می شد.

روز چهارشنبه 11 ژوئیه روزنامه نگاران ورزشی برزیل پس از آنکه با آزار و اذیت طرفداران در حین برگزاری مسابقات جام جهانی روبرو شدند اقدام به تشکیل کمپین مبارزه با آزار و اذیت هواداران کردند.

آنها با انتشار هشتگ (#LetHerWork) در شبکه های اجتماعی و همچنین انتشار ویدئوهایی به مبارزه برای از بین بردن آزار و اذیت جنسی پرداختند.

همچنین یک سازمان فعال در عرصه مبارزه با نژادپرستی و تبعیض در فوتبال می گوید رفتارهای جنسیت‌گرا در حاشیه جام جهانی روسیه وجهه این رویداد ورزشی را خدشه دار کرده است.

پیارا پووار، رئیس سازمان غیر دولتی «فوتبال علیه نژادپرستی در اروپا» شمار رویدادهای تبعیض آمیز ناشی از جنسیت‌گرایی در حاشیه جام جهانی را ۳۰۰ مورد تخمین زد. به گفته وی قربانیان اینگونه رفتارها گزارشگران تلویزیونی و زنان روس بودند که از سوی هواداران تیم های حاضر در مسابقات مورد اذیت و آزار قرار گرفتند.

رئیس شبکه «فوتبال علیه نژادپرستی در اروپا» که با انواع تبعیض ها در فوتبال مبارزه می کند، اظهار داشت: «[جام جهانی روسیه] تا حد زیادی تجربه مثبتی بود و حوادث زیادی از آن نوعی که انتظار داشتیم روی نداد.»

وی با این حال افزود: «تنها امر مهمی که واقعا خودش را نشان داد سطح جنسیت‌گرایی بود که برخی زنان با آن روبرو شدند. اغلب آنها زنان روس بودند که با هواداران روبرو می شدند.»

به گفته پیارا پووار ۳۰ رویداد که هواداران در جریان آن از خود رفتارهای جنسیت‌گرا نشان داده اند شناسایی شده است. با این حال وی شمار اینگونه رخدادها را ۱۰ برابر بیشتر و حدود ۳۰۰ مورد تخمین می زند.

رئیس سازمان غیر دولتی «فوتبال علیه نژادپرستی در اروپا» اعلام کرد که گزارشگران تلویزیونی حدود ۳۰ بار هنگام گزارش از مسابقات جام جهانی مورد اذیت و آزار قرار گرفتند.

سازمان «فوتبال علیه نژادپرستی در اروپا» با انواع تبعیض از جمله نژادپرستی، هراس از همجنسگرایان و جنسیتگرایی مبارزه می کند.