کدخبر: ۲۲۵۶۹۲ لینک کوتاه

امکان شبیه سازی صدا توسط هوش مصنوعی در آینده نزدیک

اقتصاد نیوز: ماه گذشته خبرگزاری بلومبرگ دست به معرفی موسسه ای زد که به کمک هوش مصنوعی توانسته اند تا امکان شبیه سازی صدا را فراهم کنند.

به گزارش اقتصاد نیوز و به نقل از کلیک، موسسان مجموعه Lyrebird که به صورت کاملا تخصصی روی هوش مصنوعی مشغول کار هستند، به تازگی قادر به شبیه سازی صدا به صورت کاملا واقعی شده اند.

آنها صدای Vance که یکی از پرسنل مجموعه بلومبرگ به حساب می آید را ضبط کرده و در مدت بسیار کمی دست به شبیه سازی صدا زدند. بعد از پایان یافتن عملیات، آنها تماسی با مادر وی برقرار کرده و به کمک هوش مصنوعی و شبیه سازی صدای Vance با او صحبت کردند. با وجود آنکه صدای او توسط دستگاه در حال پخش بود، اما مادر ونس متوجه این تغییرات نشد و کاملا حس کرد که در حال مکالمه با پسرش است!

تکنولوژی موسسه Lyrebird در حال حاضر به افرادی که با مشکلات خاصی مواجه هستند، کمک می کند. به عنوان مثال آقای Pat Quinn از بیماری ALS رنج برده و به این ترتیب صدای او کاملا گرفته است. او در حال حاضر از تکنیک تبدیل متن به صدا برای ارتباط با افراد کمک می گیرد، اما تکنولوژی شبیه سازی صدا به او کمک خواهد کرد تا به کمک صدای خود با دیگران در تعامل باشد.

خوزه سوتلو موسس مجموعه Lyrebird در این باره گفت:«ما قصد داریم تا از تکنولوژی خود در راستای حرکات خوب و آینده نگرانه استفاده کنیم. این چیزی نیست که ما از آن بترسیم، بلکه باید مراقب باشیم تا استفاده های نادرست از آن به عمل نیاید.»

شبیه سازی صدا برخی مواقع می تواند باعث ایجاد دردسر شود. ونس در آزمایشات خود توانست صدای دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا را تقلید کرده و به این ترتیب و با بهره گیری از هوش مصنوعی، به جای وی دست به سخنرانی کوتاهی بزند که البته چنین اقدامی تنها در حد یک آزمایش کوتاه بود و کار آن به رسانه ها کشیده نشد.