کدخبر: ۲۲۶۴۳۸ لینک کوتاه

حفظ برجام به شرط عبور از تحریم‌ها

اقتصادنیوز : رییس شورای راهبردی روابط خارجی کشورمان تاکید کرد: جمهوری اسلامی ایران انتظار دارد با وجود خروج غیرقانونی آمریکا از این توافق، دیگر اعضای عضو توافق کمک کنند تا ایران بتواند تحریم‌های تحمیلی آمریکا را پشت‌سر بگذارد، چراکه در صورت عدم تحقق توافقنامه طبیعی است که ماندن ایران در برجام بی‌فایده خواهد بود.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایسنا، سید کمال خرازی که جهت شرکت در نشست مجمع جهانی صلح در پکن بسر می برد از بعضی موسسات مطالعات بین‌المللی و روابط خارجی پکن دیدار و با روسای این نهادها به مذاکره و گفت وگو پرداخت. موسسه چینی مطالعات بین‌المللی (CHS)، موسسه خلق چین برای مطالعات روابط بین الملل (CPIFA) و موسسه چینی برای مطالعات بین‌الملل معاصر (CICIR) از جمله موسسات چینی بودند که از آنها دیدار به عمل آمد.

در ملاقات با روسای این موسسات، مسائل منطقه ای، گسترش تروریسم، سیاست‌های ایالات متحده آمریکا و تنش در نظام بین‌الملل، خروج آمریکا از برجام و نتایج آن و روابط دوجانبه مورد گفت‌وگو قرار گرفت.

در این ملاقات‌ها، دوطرف همچنین بر ضرورت همکاری‌های دوجانبه، کاهش تنش‌های منطقه ای در شرق دور و همچنین در منطقه خاورمیانه، ضرورت حفظ برجام و مبارزه با تروریسم تاکید کردند.

 خرازی ضمن تاکید بر نقش ایران در ایجاد ثبات در منطقه و استقرار دولت‌های موجود در عراق و سوریه اظهار کرد: متاسفانه گسترش تروریسم در منطقه و ایجاد گروه‌هایی همچون داعش بدون کمک‌های مالی و لجستیکی بعضی از کشورهای منطقه امکانپذیر نبوده است.

رئیس شورای راهبردی روابط خارجی در رابطه با همکاری‌های اقتصادی دوجانبه نیز بر همکاری دو کشور در پروژه یک کمربند یک جاده چین که اجرای آن آغاز شده است و همچنین توسعه چابهار در جنوب شرق ایران و نیز بندر گوادر در پاکستان تاکید کرد.

وی در ادامه افزود: توسعه این منطقه جغرافیایی بزرگ می تواند به دسترسی آسان تر به خاورمیانه و مدیترانه کمک کند.

خرازی در رابطه با برجام نیز تاکید کرد که جمهوری اسلامی ایران به تعهدات خود در رابطه با برجام پایبند است و انتظار دارد علیرغم خروج غیرقانونی آمریکا از این توافق دیگر اعضای عضو کمک کنند تا ایران بتواند تحریم‌های تحمیلی آمریکا را پشت سر بگذارد، چرا که در صورت عدم تحقق توافق نامه طبیعی است که ماندن ایران در برجام بی فایده خواهد بود.

در پایان دیدار و ملاقات با روسای موسسات بین المللی چینی، بر ادامه گفتگوها و تبادل نظرات و گفتگوهای طرف‌های ایرانی و چینی از جمله با شورای راهبردی روابط خارجی تاکید شد.