کدخبر: ۲۲۶۵۲۰ لینک کوتاه

موگرینی: وزن آمریکا زیاد است، اما مصمم به حفظ برجام هستیم

اقتصادنیوز: مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در کنفرانس خبری بعد از نشست وزیران خارجه کشورهای عضو اتحادیه اروپا گفت نمی‌تواند بگوید اقدامات انجام‌شده برای حفظ تواقق هسته‌ای کافی هستند.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از تسنیم، «فدریکا موگرینی»، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا بعد از نشست شورای وزیر خارجه این اتحادیه در بروکسل در یک کنفرانس خبری اظهاراتی را درباره توافق هسته‌ای برجام مطرح کرد که مشروح آن در زیر آمده است.

موگرینی درباره اقدام شورای امور خارجه اتحادیه اروپا برای به‌ روز رسانی قوانین مقابله‌ای گفت: «اجازه بدهید به اطلاع شما برسانم که شورای امور خارجی با به روز رسانی ضمیمه مقررات مقابله‌ای که شورای اروپایی آن را بعد از خروج آمریکا از توافق هسته‌ای ایران پیشنهاد کرد، موافقت کرده است. این گام بسیار خوشایندی از طرف شورای امور خارجی است و در زمینه اقداماتی که اتحادیه اروپا برای ضمانت مزایای اقتصادی ناشی از برجام انجام داده، گام مستحکمی در اختیار ما قرار می‌دهد.»

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در بخش دیگری از این کنفرانس خبری، در پاسخ به سوال یک خبرنگار در خصوص نامه «مایک پامپئو»، وزیر خارجه آمریکا در مخالفت با درخواست کشورهای اروپایی برای برخورداری از معافیت‌های تحریمی ایران گفت که این نامه حاوی هیچ نکته تازه‌ای نبوده است. موگرینی تأکید کرد مندرجات این نامه مواردی درباره سیاست آمریکا را شامل می‌شده که همگان از آن اطلاع داشته‌اند. 

موگرینی در ادامه اشاره کرد اتحادیه اروپا قصد دارد اقدامات خود برای حفظ برجام را فارغ از این نامه ادامه دهد. او گفت: «مجموعه اقداماتی که ما هم در سطح اتحادیه اروپا، هم در سطح کشورهای عضو و هم در سطح کشورهای ثالث تدوین کرده‌ایم از نظر من مجموعه جالبی از تدابیر هستند که می‌توانند ضمانت کنند ایران از مزایای اقتصادی ناشی از اجرای توافق هسته‌ای بهره‌مند می‌شود.»

وی همچنین در پاسخ به سوال یک خبرنگار مبنی بر اینکه تا چه اندازه اطمینان دارد تدابیر اتحادیه اروپا برای حفظ توافق هسته‌ای کارگر می‌افتند گفت: «ده روز پیش در وین، ما با یکدیگر و با ایران درباره گام‌های بعدی در سطح فنی، در زمینه‌های بانکی، مالی، فروش نفت و شرکت‌های کوچک و متوسط رایزنی کردیم. اینکه چقدر اطمینان دارم، باید بگویم که تجربه دشواری است زیر وزن آمریکا در اقتصاد جهانی و نظام مالی دنیا، آشکارا تأثیرگذار است. اما ما مصمم به حفظ این توافق هستیم.»

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا با بیان اینکه برجام را برای امنیت منطقه و دنیا با اهمیت می‌داند گفت: «نمی‌توانم بگویم که آیا تلاش‌های ما و تلاش‌های دیگران [برای حفظ برجام] کافی خواهند بود؛ چیزی که می‌توانم بگویم این است که ما تمام آنچه می‌توانیم برای جلوگیری از فروپاشی این توافق انجام دهیم را انجام می‌دهیم، چون می‌دانیم که عواقب چنین رویدادی برای همه فاجعه‌بار خواهد بود.»