کدخبر: ۲۲۶۶۸۵ لینک کوتاه

دبیرکل اسبق ناتو:

اعتراف می‌کنم از وقوع کودتای ترکیه اطلاع داشتیم اما به اردوغان کمک نکردیم

اقتصادنیوز: کودتای سال ۲۰۱۶ ترکیه تبدیل به معمایی شده. عده‌ای این کودتا را یک طرح آمریکایی می‌دانند و برخی نیز معتقدند اساسا رجب طیب اردوغان رئیس‌جمهور ترکیه خود در پشت پرده این کودتا بوده و با این کار سعی داشته مخالفانش را قلع و قمع کند. حالا یکی از مقامات ارشد اروپا جزئیات جدیدی از این کودتای مشکوک را آشکار کرده است.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل ازمهر، «خاویر سولانا» دبیرکل اسبق ناتو و مسئول پیشین سیاست خارجی اتحادیه اروپا در پیامی توییتری اعلام کرده: «می‌خواهم اعتراف کنم.» دبیرکل اسبق ناتو سپس ادامه داده: «می‌دانستیم که در ۱۵ جولای سال۲۰۱۶ میلادی(25 تیر95) قرار است در ترکیه کودتایی روی دهد؛ اما به ترکیه کمکی نکردیم. به همین دلیل است که ناتو باید از آقای اردوغان (رئیس‌جمهور ترکیه) عذرخواهی کند.»

مسئول پیشین سیاست خارجی اتحادیه اروپا در ادامه نوشته: «تلاش برای تهاجمی امپریالیستی در ۱۵ جولای ۲۰۱۶ در جمهوری ترکیه روی داد و من یک بار دیگر آن را محکوم می‌کنم. اردوغان و ملت ترکیه پیروزی بزرگ خود را جشن می‌گیرند. نمی‌توانید میان این ملت تفرقه انداخته و آنها را از هم جدا کنید.»

به دنبال کودتای نافرجام ۱۵ جولای سال ۲۰۱۶ میلادی در ترکیه، آنکارا بارها تقاضای استرداد «فتح‌الله گولن» را به اتهام ساماندهی این کودتا به واشنگتن ارائه کرده است. دولت ترکیه «فتح‌الله گولن» که هم‌اکنون در پنسیلوانیای آمریکا به سر می‌برد را مغز متفکر کودتای جولای سال ۲۰۱۶ در این کشور دانسته و تلاش‌های بسیاری را برای استرداد وی از آمریکا به انجام رسانده، اقداماتی که تاکنون نتیجه‌ای دربر نداشته است.