کدخبر: ۲۲۸۱۷۸ لینک کوتاه
لینک کوتاه کپی شد

وزیر دفاع آمریکا: ایران دلیل اصلی باقی ماندن اسد قاتل در قدرت است

اقتصادنیوز؛ جیمز ماتیس وزیر دفاع آمریکا گفت: آنچه که باید در نظر بگیریم تاثیر بی ثبات کننده ای است که ایران در سراسر منطقه به تصویر کشیده و نشان داده است. تنها دلیل آن این است که اسد قاتل هنوز در قدرت است - دلیل اصلی - این است که ایران به وسیله او گیر افتاده تا او را تقویت و تامین مالی کند.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایرنا؛ جیمز متیس روز سه شنبه و در دیدار با همتای استرالیایی خود، این مطلب را در پاسخ به این سوال مطرح کرد که «توئیت رئیس جمهوری ترامپ یک حمله نظامی را پیشنهاد داد، خط قرمز شما برای انجام یک اقدام نظامی علیه ایران کجاست و آیا نگران هستید یک اشتباه محاسباتی بین نیروهای نظامی آمریکا و ایران در منطقه به دنبال این تنش های کلامی انجام شود؟»

وی افزود: من فکر می کنم آنچه که باید در نظر بگیریم تاثیر بی ثبات کننده ای است که ایران در سراسر منطقه به تصویر کشیده و نشان داده است. تنها دلیل آن این است که اسد قاتل هنوز در قدرت است - دلیل اصلی - این است که ایران به وسیله او گیر افتاده تا او را تقویت و تامین مالی کند.

وزیر دفاع آمریکا ادامه داد: ما در یمن شاهد یک نوع شرارت مشابه هستیم، جایی که خشونت بیشتری را بر می انگیزانند. ما توانایی های مخرب آنها را از بحرین به سوی پادشاهی سعودی دیده ایم و زمان آن است که ایران به عنوان یک کشور مسئول، مسئولیت خود را نشان دهد. 

متیس اضافه کرد: آن نمی تواند همچون برخی سازمان های انقلابی بی مسئولیتی نشان دهد، تروریسم را بگستراند و صادرات سراسر منطقه را قطع کند. بنابراین من فکر می کنم رئیس جمهوری کاملا واضح ساخت که آنها در مسیر اشتباه هستند.

ترامپ روز یکشنبه در یادداشت توئیتری خطاب به رئیس جمهوری ایران نوشت که آمریکا را تهدید نکن. این در حالی است که حجت الاسلام و المسلمین حسن روحانی رئیس جمهوری ایران در جمع سفرای ایران نسبت به تلاش آمریکا برای قطع صادرات نفت ایران هشدار داد که با دم شیر بازی نکند که اگر جنگی با ایران در بگیرد مادر همه جنگ ها و اگر صلحی هم باشد مادر همه صلح ها خواهد بود.