کدخبر: ۲۲۸۸۱۷ لینک کوتاه

دموکرات‌های آمریکا برای محدود کردن آمریکا در یمن دست به کار دند

اقتصادنیوز: چند دموکرات مجلس نمایندگان آمریکا پنتاگون را برای تحقیقات درمورد فعالیت‌های غیرقانونی آمریکا و عربستان در یمن تحت فشار قرار داده‌اند.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایسنا، خبرگزاری اسپوتنیک نوشت، بازبینی‌های چهار نماینده کنگره در قانون اختیارات دفاع ملی ۲۰۱۹ (NDAA) ممکن است زمینه یک تغییر چشمگیر در عملیات نظامی ائتلاف عربی به پشتیبانی آمریکا و رهبری عربستان را به وجود آورد.

این گروه شرایط مربوط به این مساله را در نسخه نهایی لایحه مربوط به قانون NDAA که روز پنجشنبه در مجلس نمایندگان آمریکا تصویب شد، مطرح کرده‌اند.

این لایحه اکنون قرار است به سنای آمریکا فرستاده شود و در صورت تصویب برای تایید و امضا به نزد دونالد ترامپ، ‌رئیس‌جمهور آمریکا فرستاده خواهد شد.

بعید به نظر می‌رسد که این لایحه در سنا با مخالفت زیاد روبرو شود و یک کمیته مشترک مجلس نمایندگان و سنای آمریکا به آن چراغ سبز نشان داده است.

این بندها در پیروی از اظهارات رو خانا، نماینده دموکرات آمریکایی که درباره اصلاحات مربوط به یمن مذاکره کرده بود، در یک مصاحبه در اواخر ۲۰۱۷ مطرح شد.

او گفته بود امروز من معتقدم ما در حال کمک به عربستان برای ارتکاب جرایم جنگی هستیم. این لایحه قرار است آمریکا را مجبور کند که سوخت‌رسانی به هواپیماهای شرکت کننده در عملیات ائتلاف عربستانی علیه یمن را که به آمریکا تعلق نداشته باشد، متوقف کند مگر آنکه وزیر امور خارجه گواهی بدهد که دولت عربستان و امارات اقداماتی را در ارتباط با جنگ داخلی در یمن به منظور کاهش جرایم جنگی در پیش گرفتند.

این لایحه به عنوان مثال مایک پامپئو، وزیر امور خارجه و جیمز ماتیس، وزیر دفاع و همچنین مارک گرین، یک مقام ارشد آژانس توسعه بین‌المللی آمریکا را ملزم می‌کند یک راهبرد انسان دوستانه برای یمن شامل هماهنگ کردن تلاش‌های نظامی و غیرنظامی تدوین کنند و یک راهبرد دیپلماتیک برای پایان دادن به این جنگ و تعیین نقش آمریکا در حمایت‌های انسان دوستانه ارائه بدهند.

همچنین این لایحه ماتیس را مجبور می‌کند که گزارشی به کنگره درباره استراتژی آمریکا در یمن و همچنین درباره ارزیابی تاثیر و هزینه‌های کمپین آمریکا درخصوص این کشور تهیه و این مساله را که آیا نیروهای آمریکایی و شرکای آن‌ها در این جنگ قوانین بین‌المللی یا حقوق بشر را نقض کرده‌اند یا خیر تعیین کند.

گروه دیده‌بان حقوق بشر، امارات را به عنوان شریک ائتلاف عربستانی متهم به شکنجه زندانی‌ها در شبکه‌ای از زندان‌های مخفی در جنوب یمن کرده است.

این اصلاحات در قانون NDAA  با یک تلاش مشترک از سوی نمایندگان دموکرات شامل "رو خانا"، "آدام اسمیت"، "مارک پوکان" و "بتو اورورکی" ارائه شده است.

همچنین این قانون به آمریکا اجازه می‌دهد که پرداخت پول را به عنوان غرامت اخلاقی برای تلفات غیرنظامیان در نظر بگیرد.

خانا گفت: من می‌خواهم به ائتلاف تحت رهبری عربستان تصریح کنم که کنگره آمریکا شما را نظارت می‌کند. از نظر ما خشونت‌های بیشتر در حدیده غیرقابل قبول بوده و چنین اقدامی باعث واکنش‌های جدید کنگره خواهد شد.