کدخبر: ۲۲۹۶۰۳ لینک کوتاه

سخنگوی کمیسیون امنیت ملی:

آمریکا وانمود می‌کند خواهان مذاکره است اما ایران قبول نمی‌کند

اقتصادنیوز؛ نجفی خوشرودی سخنگوی کمیسیون امنیت ملی مجلس درباره پیشنهاد ترامپ مبنی بر مذاکره بدون پیش شرط با ایران گفت: آمریکایی ها که با خروج از برجام یک تعهد بین المللی را نقض کرده اند، با این ترفند می خواهند وانمود کنند که خواهان گفتگو و مذاکره هستند اما ایران قبول نمی کند.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از مهر؛ علی نجفی خوشرودی سخنگوی کمیسیون امنیت ملی در واکنش به پیشنهاد روز گذشته رئیس جمهور آمریکا مبنی بر آمادگی برای گفتگو با مقامات ایرانی و به دنبال آن پیش شرط گذاشتن وزیر امور خارجه این کشور برای ایران، اظهارداشت: نسبت به این تناقض، دو تحلیل می توان ارائه کرد؛ اول اینکه این مسئله ناشی از آشفتگی در تنظیم سیاست خارجی در ایالات متحده آمریکاست و نشانه آن چیزی است که امروز در دنیا به دیپلماسی توییتری معروف شده است، یعنی اینکه قبل از آنکه موضوعی به صورت رسمی اعلام شود، رئیس جمهور آمریکا یک موضع را مطرح می کند و مقاماتشان حرف دیگری می زنند.

وی افزود: در مرحله دوم، این مسئله نشانه یک تاکتیک و نوعی تقسیم کار در هیات حاکمه ایالات متحده آمریکاست؛ به گونه ای که رئیس جمهور این کشور یک حرف را می زند و وزیر خارجه اش حرف دیگری را و در نهایت تلاش می کنند تا وجهه از دست رفته آمریکا در ارتباط با خروج از برجام را ترمیم و بازسازی کنند.

سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس ادامه داد: آمریکایی ها که با خروج از برجام یک تعهد بین المللی را نقض کرده اند، با این ترفند می خواهند وانمود کنند که خواهان گفتگو و مذاکره هستند اما ایران قبول نمی کند.

نجفی خوشرودی تصریح کرد: جمهوری اسلامی ایران همواره نشان داده است که اهل گفتگو و مذاکره است و با هوشمندی و عقلانیت سیاست خارجی خود را تنظیم می کند. سیاست خارجی ایران یک سیاست اصولی است نه یک سیاست خارجی تجاری.

وی تاکید کرد: اصول سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران بر سه محور عزت، حکمت و مصلحت مورد تاکید مقام معظم رهبری قرار دارد و در این چارچوب از همه فرصت های بین المللی برای پیشبرد منافع کشورمان استفاده می کنیم.

سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس درباره آینده مناسبات آمریکا و اروپا با یکدیگر در خصوص برجام، گفت: آمریکا دارد تمام تلاش خود را می کند تا اروپا را از ادامه همکاری با ایران بازدارد. اروپایی ها در مقام موضع گیری بارها بر حفظ استقلال خود در سیاست خارجی و حفظ برجام تاکید کرده اند و ما هم امیدواریم این مشی را در عمل نشان دهند و منافع اروپایی ها هم در ادامه همکاری با ایران و استفاده از ظرفیت های عظیمی است که ایران در منطقه دارد.