کدخبر: ۲۲۹۶۱۴ لینک کوتاه

زیباکلام: به جای مذاکره با آمریکا با اروپا هم‌سو و هم‌جهت شویم

اقتصادنیوز؛ صادق زیباکلام، فعال سیاسی اصلاح‌طلب در واکنش به پیشنهاد دونالد ترامپ مبنی بر مذاکره بدون پیش‌شرط با رهبران ایران گفت: در شرایط فعلی مذاکره با آمریکا همسو با منافع ملی نیست و بهتر است با اروپا هم‌جهت شویم سپس سراغ مذاکره با آمریکا برویم.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از صدای ایران؛ روز گذشته دونالد ترامپ از آمادگی خود برای مذاکره بدون پیش شرط با ایران سخن گفت. این در حالی است که قبلا پمپئو در استراتژی جدید امریکا در قبال ایران 12 شرط برای مذاکره و توافق مشخص کرده بود. در شرایط جدید آیا به نفع منافع ملی خواهد بود که ایران واردمذاکره با امریکا شود؟

صادق زیباکلام استاد علوم سیاسی دانشگاه تهران در گفتگو با پرشیا دایجست معتقد است ایران نباید در شرایط کنونی وارد مذاکره با امریکا شود.

او می گوید: «من معتقدم دو استراتژی در پیش روی ایران قرار دارد. استراتژی اول آنکه ایران با امریکا مذاکره و مشکلات را حل کند. اما استراتژی دوم که من به آن اعتقاد دارم این است که به جای مذاکره با امریکا با اروپایی ها همسو و هم جهت شویم. چرا که ترامپ نشان داده با صحبت ها و توییت های خود بیشتر به دنبال دیده شدن است و در عمل اگر ایران با مذاکره موافقت کند، اما و اگرهای زیادی از سوی امریکا بیان خواهد شد.»

وی ادامه داد: «اما حتی اگر فرض کنیم امریکا بدون پیش شرط وارد مذاکره با ایران شود بازهم من معتقدم این مذاکره خیلی به نفع منافع ملی ایران نخواهد بود؛ چون رابطه ای برابر بین طرفین وجود ندارد و ایران اکنون در بحران اقتصادی عمیقی به سر می برد و مشکلات دیگری نیز دارد.»

وی افزود: «البته من با ترامپ هم عقیده هستم که تنش زدایی بین ایران و امریکا به نفع دو کشور و به نفع منطقه خواهد بود و هزینه های نظامی اشتباهی که در منطقه صورت می گیرد صرف توسعه و عمران و آبادانی منطقه خواهد شد. لذا من تردیدی ندارم که اگر دشمنی ما با امریکا حل شود به نفع منافع ملی ایران خواهد بود. اما شرایط کنونی ایران به گونه ای است که امریکا خیلی دلیلی برای امتیاز دادن به ایران نمی بیند. لذا اگر ایران بتواند به کمک اتحادیه اروپا بحران اقتصادی فعلی را پشت سر بگذارد و سپس وارد مذاکره با امریکا شود بیشتر سود خواهد کرد.»