کدخبر: ۲۲۹۸۴۷ لینک کوتاه

لاریجانی: نقش روسیه در برجام خوب بود

اقتصادنیوز :رئیس مجلس شورای اسلامی با اشاره به کارشکنی آمریکایی‌ها در اجرای برجام گفت: نقش روسیه در برجام خوب بود و رایزنی‌های مفید و مستمری در این خصوص میان دو کشور برقرار شده است.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از خانه ملت ، علی لاریجانی روزچهارشنبه در دیدار «لئونید اسلوتسکی» رئیس کمیته روابط خارجی مجلس دومای دولتی روسیه با بیان این مطلب افزود: روابط تجاری ایران و روسیه روز به روز در حال گسترش است.

وی افزود: در این زمینه ایده های خوبی برای توسعه روابط وجود دارد و همکاری های مناسبی در مسائل منطقه ای با روسیه داریم.

رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه تاکنون رایزنی های مفید و مستمری در حوزه برجام با روس‌ها داشته ایم، اظهار داشت: نقش روسیه در برجام خوب بود و از آنجایی که آمریکایی ها در روند برجام ایجاد اشکال کردند باید زمینه های جدیدی برای اجرای این توافق فراهم شود.

لاریجانی اضافه کرد: در حوزه مسائل سوریه نیز پیچیدگی‌هایی وجود دارد که ایران و روسیه می توانند با همکاری این مسائل را حل کنند.

رئیس مجلس شورای اسلامی همچنین بر ضرورت تقویت روابط بانکی میان دو کشور تأکید کرد.

** خروج آمریکا از برجام غیرعاقلانه بود

«لئونید اسلوتسکی» رئیس کمیته روابط خارجی مجلس دومای دولتی روسیه نیز در این دیدار ضمن تبریک انتخاب مجدد دکتر لاریجانی به سمت ریاست مجلس شورای اسلامی گفت: وضعیت ژئوپلتیک روسیه و ایران ایجاب می کند تا روابط هرچه نزدیک‌تری با یکدیگر داشته باشیم از این رو باید پروژه های دوجانبه را سریع‌تر پیش ببریم.

رئیس کمیته روابط خارجی دومای روسیه در ادامه با اشاره به ایده تشکیل یک کمیسیون مشترک میان روسیه و ایران برای پیگیری توسعه روابط، عنوان کرد: این کمیسیون باید جلسات متعددی در دو کشور برگزار کرده و شرکت های بزرگ اقتصادی نیز در آن حضور داشته باشند.

وی افزود: پروژه های نفت و گاز و راه آهن از مهمترین مسائلی است که باید میان دو کشور پیگیری شود همچنین باید زیرساخت های حمل و نقل در استان های شمالی کشور ایران برای ارتباط بیشتر فراهم شود.

رئیس کمیته روابط خارجی مجلس دومای دولتی روسیه همچنین خروج آمریکا از برجام را اقدامی غیرعاقلانه دانست.

اسلوتسکی خاطرنشان کرد: ایران و روسیه همکاری های راهبردی درخصوص مسائل سوریه دارند و سوریه نقش ایران در منطقه را صرفا در راستای تأمین امنیت و ثبات می داند.