کدخبر: ۲۲۹۹۶۷ لینک کوتاه

بانک مرکزی آلمان با اشاره به اهمیت تصویب FATF راه انتقال پول نقد را بست!

اقتصادنیوز: بانک مرکزی آلمان برای جلوگیری از مبادلات پول نقد با ایران، این امکان را مسدود کرد. به نظر می‌رسد منظور ناگفته آلمان، به FATF ربط داشته باشد. گویا بانک فدرال آلمان راهی برای جلوگیری از انتقال پول نقد به ایران یافته است. تغییر مقررات این بانک چنین انتقالی را عملا ناممکن می‌کند. جمهوری اسلامی می‌خواست میلیون‌ها یورو را با هواپیما از آلمان به ایران منتقل کند.

به گزارش اقتصادنیوز، به نقل از دویچه وله؛ بانک مرکزی آلمان موسوم به بانک فدرال (Deutsche Bundesbank) با ایجاد تغییراتی جدید در مقررات خود، شرایط معاملات بانکی و برداشت و نقل و انتقال پول در بانک‌های این کشور را سخت‌تر کرده است. حال بانک فدرال می‌تواند با اتکای به این تغییرات مانعی جدی در برابر قصد جمهوری اسلامی برای انتقال جنجال‌برانگیز پول نقد به ایران قرار دهد. رسانه‌های آلمان از این اقدام به عنوان راه‌حل یا تدبیر بانک فدرال برای ممانعت از انتقال پول به ایران یاد می‌کنند.

بانک مرکزی آلمان در پایان ماه ژوئیه سال جاری (۲۰۱۸) تغییرات مزبور در مقررات عمومی خود را برای هزاران بانک ارسال کرد؛ تغییرات سختگیرانه‌ای که از روز ۲۵ ماه اوت (سوم شهریورماه) اجرایی خواهند شد. خطوط اصلی این تغییرات تقریبا تردیدی در ارتباط آن با ماجرای جنجالی قصد ایران برای انتقال میلیون‌ها یورو پول نقد به تهران بر جا نمی‌گذارند.

نکته کانونی این تغییرات که در چهار بند و یک توضیح تنظیم شده، این است که بانک مرکزی آلمان می‌تواند "در موارد موجه استثنایی" در راستای حصول اطمینان از "رعایت مقررات قانونی در حوزه‌های تحریم‌های مالی، پیشگیری از پولشویی و جلوگیری از تأمین مالی تروریسم" از طرف‌های معامله‌ی نقدی با خود "توضیحات و تضمین‌ها"یی در مورد قصد و هدف آنان از معامله بخواهد. بر اساس تغییرات جدید در مقررات بانک مرکزی آلمان، در چنین مواردی چنانچه "تردیدی بجا" در مورد صدق "توضیحات" یا رعایت "تضمین‌ها"ی طرف معامله وجود داشته باشد، بانک فدرال حق دارد از انجام معامله خودداری کند.