کدخبر: ۲۳۰۱۴۴ لینک کوتاه

علی مطهری: اگر تمام حکومت به‌صورت متحد از اجرای برجام حمایت می‌کرد ما الان وضع بهتری داشتیم

اقتصادنیوز:علی مطهری معتقد است که هرچند اعتراض به مسائل کشور حق مردم می‌باشد اما با توجه به سیاست‌های ترامپ در خصوص ایران، معترضان باید مواظب باشند که ابزار دست او نشوند.

به گزارش اقتصادنیوز نایب رئیس مجلس در گفت‌و‌گو با «ایران» اطمینان می‌دهد که مسئولان مشغول تلاش هستند و اگر مردم بتوانند چند ماهی در برابر شرایط مقاومت کنند آن وقت است که با شرایط متفاوت‌تر و بهتری مواجه خواهند شد. او البته قسمتی از مشکلات را هم ناشی از تلاش برخی جریان‌ها برای اجرا نشدن برجام و مهیا شدن زمینه برای خروج ترامپ از آن نسبت می‌دهد.

اهم مطالب این گفت‌وگو در ادامه می‌آید:

*آنطور که من برخی ویدئوهای اعتراضات را دیدم، بخشی از این ها عکس‌العمل طبیعی مردم در قبال مشکلات است و بخش دیگر با توجه به شعارهایی که داده می‌شود ناشی از برنامه‌ریزی مخالفان انقلاب اسلامی در داخل و خارج است. مردم باید مواظب باشند که ابزار دست ترامپ واقع نشوند. نقشه آقای ترامپ این است که با فشارهای بانکی و مالی، مردم ایران را علیه نظام بشوراند تا ایران با ذلت و از موضع ضعف پای میز مذاکره برود. طبیعی است که این نوع مذاکره به ضرر کشور و انقلاب اسلامی است. البته ممکن است مقامات عالی کشور در شرایط دیگری که حافظ عزت ملی ما باشد تصمیم به مذاکره با امریکا با حفظ اصول و آرمان‌های انقلاب اسلامی بگیرند. ولی امروز وقت مذاکره نیست.

*اگر مسئولان عالیرتبه کشور بیشتر با مردم صحبت کنند و شرایط را بیشتر توضیح دهند، مردم قطعاً بیشتر همکاری می‌کنند. البته مسئولان عالیرتبه کشور گرچه بروز و ظهوری ندارند اما در حال برنامه‌ریزی و تلاش برای مبارزه با شیطنت‌های امریکا و اسرائیل هستند و شبانه‌روز مشغول کار هستند. یعنی ما در جریان کار آنها هستیم و این‌طور نیست که بی‌تفاوت باشند. حتماً دولت و شخص آقای رئیس جمهوری گزارشی از وضعیت کشور و تصمیمات و اقدامات خود به مردم خواهند داد. مردم ما وقتی شرایط را درک کنند قطعاً همکاری خواهند کرد. به نظر من خوب است که دولت چند اقدام عملی بکند و صرفاً به سخن گفتن اکتفا نکند. مثلاً خوب است که دولت برای قشر متوسط به پایین یک بسته غذایی ماهانه ارائه کند که این قشر تا حدی از نظر معیشت امنیت خاطر پیدا کنند و ضمناً دشمن هم بفهمد که دولت و ملت ایران آماده مقابله هستند. با دیدن برخی اقدامات عملی، مردم بیشتر همکاری می‌کنند و آرامش خاطر پیدا خواهند کرد.

*قبول دارم که مردم ما سال‌ها تحمل کردند و البته نتیجه صبر آنها داشت به جایی هم می‌رسید. بالاخره ما قدم‌هایی به پیش گذاشتیم. اگر تمام حکومت به‌صورت متحد از اجرای برجام حمایت می‌کرد ما الان وضع بهتری داشتیم. اما متأسفانه بخشی از حکومت تصمیم به اجرا نشدن برجام گرفته بود و عملاً هم به هدف خود رسیدند. در واقع آقای ترامپ از همین شرایط استفاده کرد و از برجام خارج شد. اگر شرایط برای سرمایه‌گذاری شرکت‌های اروپایی و امریکایی فراهم بود و آنها می‌توانستند در ایران کار کنند، آقای ترامپ براحتی نمی‌توانست از برجام خارج شود. بخشی از این مشکلات ناشی از عدم اتحاد ماست، ناشی از جنگ قدرتی است که متأسفانه بین سیاسیون وجود دارد و لذا باید اینها را هم اصلاح کنیم. اگر درست عمل کنیم مقاومت مردم قطعاً نتیجه می‌دهد. علاوه بر اینکه وظیفه امروز ما مقاومت است و ان شاءالله وضع بهتر می‌شود. فرضاً شرایطی پیش بیاید که بهتر نشود ما به وظیفه خود عمل کرده‌ایم.