کدخبر: ۲۳۰۷۰۰ لینک کوتاه

ظریف: ما هیچ‌گاه میز مذاکره را ترک نکردیم / پیشنهاد ترامپ برای مذاکره نمایش تبلیغاتی است

اقتصادنیوز؛ وزیر امور خارجه کشورمان با اشاره به اینکه پیشنهاد ترامپ برای مذاکره با ایران نمایش تبلیغاتی است گفت: ما دوران سخت را چنان پشت سر گذاشتیم که شش قدرت جهانی ناگزیر شدند که پای میز مذاکره بیایند، این ما نبودیم که پای میز آمدیم ما همیشه آماده گفت‌وگو بودیم.ما دوران سخت را چنان پشت سر گذاشتیم که شش قدرت جهانی ناگزیر شدند که پای میز مذاکره بیایند، این ما نبودیم که پای میز آمدیم ما همیشه آماده گفت‌وگو بودیم.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایسنا؛ محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه کشورمان در سخنان خود در جمع خبرنگاران با بیان این‌که امروز رسانه‌ها در فضای بین‌المللی و منطقه‌ای نقش مهمی دارند، گفت: در شرایط حساس کنونی باید رسانه‌ها نقش خود را به خوبی بشناسند و از ظرفیتی که اکنون در آن به سر می‌بریم به خوبی استفاده شود.

رئیس دستگاه دیپلماسی اظهار کرد: آیا ترامپ می خواهد با ما مذاکره کند؟ رهبر ما پیش از این‌ و در دوران برجام فرمودند مذاکره کنید و ببینید نتیجه مذاکره با آمریکا چه می شود؟ ما با آمریکا مذاکره کردیم، نه یک روز و یک هفته و یک ماه، سال ها مذاکره کردیم. ما بر سر کلمه به کلمه برجام مذاکره کردیم و ترامپ آمد یک امضا کرد و کفت این توافق باطل است. بعد می آیند و از مذاکره حرف می زنند؟ اینها نمایش تبلیغاتی و ادعاست.

وی افزود: ما روزهای سخت جنگ و پس از آن دوران تحریم‌ها را پشت سر گذاشتیم، ما دوران سخت را چنان پشت سر گذاشتیم که شش قدرت جهانی ناگزیر شدند که پای میز مذاکره بیایند، این ما نبودیم که پای میز آمدیم ما همیشه آماده گفت‌وگو بودیم.

محمد جواد ظریف با بیان این‌که ایران در دنیا منزوی نیست بلکه نتانیاهو، ترامپ و بن سلمان منزوی هستند، گفت: این سه نفر به خاطر خشونت‌هایشان حق‌کشی‌هایشان و سرکوبی که انجام می‌دهند در دنیا منزوی هستند و نماد بی‌اعتمادی بر دنیا شده است.

وزیر امور خارجه کشورمان با بیان این‌که یک بنده خدایی می‌گفت ۴۰ سال است که ما در مقطع حساس زندگی می‌کنیم، ادامه داد: این یک واقعیت است که ما تصمیم گرفته‌ایم به گونه‌ای دیگر باشیم و یک مدل دیگر از زمامداری را تجربه کنیم. بنابراین تمام لحظات ما در طول این سال‌ها ویژه و یک تجربه تاریخی بوده است. تمامی مقاطع انقلاب مقاطعی حساس بوده است. ما طی این سال‌ها مقاطع حساس بسیاری داشته‌ایم. در مقطعی شهرهای کشور آماج موشک‌های عربی بود و تمام دنیا از غرب و شرق علیه ما بسیج شده بودند. ما شرایطی را پشت سر گذاشتیم که تحریم‌های غیرقانونی و ظالمانه آمریکا علیه ایران تصویب شد و کشورهای مختلف از آن پیروی کردند و حتی فراتر از آن عمل کردند.

وی ادامه داد: ما توانستیم آن دوران را با سربلندی پشت سر بگذاریم به نحوی که شش قدرت جهانی ناگزیر شدند که برای مذاکره با ایران به پای میز مذاکره بیایند. من بارها گفته‌ام که ما نبودیم که به پای میز مذاکره رفتیم چرا که هیچ گاه ایران میز مذاکره را ترک نکرده بود و این طرف مقابل بود که میز مذاکره را ترک کرده بود.

وی ادامه داد: آنها در آن مدت متوجه شدند که با فشار و تبلیغات نمی‌توانند سیاست ایران را عوض کنند. البته این فشارها مردم ایران را دچار سختی می‌کند و ما وظیفه داریم که فشارها و سختی‌ها را از دوش مردم برداریم نه این‌که به آنها فشاری وارد کنیم. وظیفه دستگاه‌های دیپلماسی این است که باری از دوش مردم بردارد نه این‌که باری بر دوش مردم اضافه کنند.

این دیپلمات عالی‌رتبه کشورمان ادامه داد: امروز تمام دنیا اعلام کردند که با سیاست‌های آمریکا علیه ایران همراهی ندارند. البته ممکن است که قلدری‌ها و فشارهای سیاسی آمریکا باعث ایجاد برخی از فشارها و اختلال‌ها شود ولی واقعیت این است که در دنیای کنونی این آمریکاست که منزوی است. در هر کجای دنیا با هر کسی صحبت کنید صحبت از انزوای نتانیاهو، ترامپ و بن سلمان می‌کنند نه انزوای ایران. این سه نفر در دنیا به خاطر خشونت‌ها، حق‌کشی‌ها و سرکوب‌هایشان در دنیا منزوی شده‌اند و به نماد بی‌اعتنایی در دنیا تبدیل شده‌اند. کشوری که نخست وزیر یک کشور دیگر را در کشور خود زندانی می‌کند، رییس جمهوری که به قراردادهای بین‌المللی پشت پا می‌زد و قراردادهایی چون نفتا و پاریس را زیرپا می‌گذارد. از طرف دیگر کسی که حقوق مردم فلسطین را بارها نقض کرده و کشتار انجام داده است هر سه اینها به خاطر این رفتار و سیاست ایرانی‌هراسی‌شان در دنیا منزوی هستند. درست است که توان تبلیغاتی و پولی دارند و با سیاست‌هایشان به مردم ایران فشار می‌آورند و ما باید این فشارها را کم کنیم، ولی در دنیا منزوی هستند.

ظریف خاطر نشان کرد: من معتقدم از این مقطع حساس کنونی نیز مانند دیگر مقاطع با سربلندی عبور می‌کنیم این مقطع به سختی دوران گذشته نیست، چرا که اکنون فقط سه چهار کشور در برابر ما ایستاده‌اند ولی در مقطعی کشورهای زیادی در برابر ما ایستادند.

وزیر امور خارجه کشورمان در ادامه صحبت‌های خود در جمع خبرنگاران با بیان این‌که آنها به اهمیت دیپلماسی عمومی و چگونگی غلبه بر مغزها و قلب‌ها آگاهند و این را می‌فهمند، تصریح کرد: در همین چارچوب آنها میلیون‌ها دلار هزینه کردند که وضعیت فاجعه‌آمیز خود را به شکل دیگری به دنیا منعکس کنند. آقای پمپئو یک جلسه می‌گذارد و می‌گوید که با ایرانی‌های حاضر در آمریکا گفت‌وگو و دیدار کرده در حالی که ۸۰ درصد کسانی که در آن جلسه حضور داشتند به گفته مقامات آمریکایی غیرایرانی بودند. در آن جلسه فردی شروع به سروصدا کرد و کسانی که به حرف‌های او اعتراض داشتند به انگلیسی می‌گفتند یو اس یو اس (آمریکا). آنها حتی ظاهر را نیز حفظ نکردند و به انگلیسی این سخنان را می‌گفتند آنها تلاش می‌کنند که بگویند با مردم ایران رابطه داریم. حال سوال این است که اگر شما با مردم ایران رابطه دارید چرا اولین تحریمی که اعمال کردید تحریم هواپیما بود. امروز روز برگرداندن تحریم‌هاست. البته اتفاقی نمی‌افتد در این مدت کاری که می‌خواستند کردند و اینها بیشتر جنبه روانی داشت.

ظریف با بیان این‌که آمریکایی‌ها سروصدا می‌کنند که با مردم ایران در ارتباط هستند. از آن طرف نتانیاهو شعبده‌بازی‌هایش را به جایی رسانده که هر روز یک پیام توئیتری پر می‌کند و می‌فرستد و اشک تمساح می‌ریزد. شما که مدعی رابطه با ایران هستید چرا اولین تحریمی که بازگرداندید فروش هواپیما به ایران بود مگر غیر از این بود که قرار بود این هواپیماها را مردم ایران استفاده کنند.

ظریف افزود: در این برهه حساس همه ما در یک کشتی نشسته ایم. شعار نمیدهم اما امروز جناح راست و چپ و میانه و خط و بی خط در کشور نداریم. امروز در کشور اقوام و اقلیت‌ها را نداریم. گویش‌های مختلف را نداریم. امروز موافق و مخالف نظام را نداریم‌. آنچه اسراییل بر نابودی آن کمر بسته و ناپختگان همسایه ایران به فکر آن افتاده‌اند موجودیت کشور ایران است و یقین دارم مردم ایران در مقطع کنونی که دنیا پشت‌ما ایستاده موفق می‌شوند.

وزیر خارجه کشورمان اضافه کرد: البته ما به دنیا اتکا نمی‌کنیم و عامل قدرت ما عدم اتکا به دنیا و اتکا به مردم است.

وی تاکید کرد:  ارزش مردم را فراموش نکنید و آگاهی دادن واقعی به مردم و نشان دادن واقعیات کشور را فراموش نکنید؛ سیاه ‌نمایی و ناامید کردن مردم ایران را کنار بگذارید. واقعا کشور ما در شرایط خوبی است؛ اجازه ندهید فضای بحرانی از شرایط خوب کشور بسازند.

ظریف با بیان اینکه یقین دارم شرایط بسیار  بسیار سخت‌تری را گذرانده‌ایم، گفت : شرایط کنونی ما در برابر قبلی‌ها عالی است؛ به شرط اینکه با هم کار کنیم.

وی گفت: التهابات بازار ارزی در رسانه شکل گرفت و در فضای مجازی شکل گرفت. با قیمت‌های عجیب و غریب نجومی دلار، معامله صورت نگرفت بلکه در فضای افکار شکل گرفته است نه در واقعیت روی زمین. من اقتصاد نمی‌دانم ولی واقعیت روی زمین یعنی میزان صادرات و درآمد ارزی ما از صادرات به مراتب بیشتر از کل نیاز واقعی و غیرواقعی ماست؛ حتی کالاهای لوکس. آنچه باعث شد این التهابات ایجاد شود، عدم اطمینان به آینده است. اینکه مردم فکر می‌کنند باید جنس را نگه دارند، سیاست آمریکا بود. یک روز می‌گوید می‌خواهیم مذاکره  کنیم یک روز می‌گوید یک کاری می‌کنیم با شما که کل عالم ندیده باشد. این برای بازی با افکار عمومی است.

ظریف خاطرنشان کرد : دیشب ریاست بانک مرکزی با صداقت با مردم صحبت کرد. آن هم راجع به آینده‌ای که در این حوزه باید شکل بگیرد. در حوزه‌های دیگر رئیس‌جمهور امشب صحبت می‌کند و ما موظف هستیم بیشتر با مردم صحبت کنیم. باید این واقعیت را بپذیریم که شکل دادن و قاب کردن و تصویرسازی از واقعیت،  کار شماست. این خطیرترین وظیفه است. این قدرت شما مسئولیت ایجاد می‌کند.

وزیر خارجه افزود: در قدرت شما همین بس که روز ۱۷ مرداد ما ده شهید دادیم و شما یکی. واقعیت روی زمین این است؛ در مزار شریف ما ده شهید دادیم، فقط شهید صارمی خبرنگار بود. در کنسولگری ما هم همین اتفاق افتاد. بگردید در تقویم یک روز دیپلمات اگر توانستید پیدا کنید؟!  این را که گرفتید، نوش جان. اما این قدرت را با مسئولیت و توجه دنبال کنید.