کدخبر: ۲۳۰۸۰۸ لینک کوتاه

یک گزارش جنجالی از استعمال مواد مخدر در استادیوم های فوتبال در ایران

اقتصاد نیوز:فضای استادیوم‌های فوتبال ایران طی چند فصل اخیر شرایط جنجالی و بحرانی را پشت سر می‌گذارد.

به گزارش اقتصاد نیوز و به نقل از ایلنا، مصوبات قانون جامع کنترل و مبارزه ملی با دخانیات و آیین‌نامه ممنوعیت استعمال و عرضه سیگار و سایر مواد دخانی در اماکن عمومی حدود 10 سال است که به تصویب رسیده و از مهرماه دو سال پیش به طور کامل و رسمی اجرایی شد. هیأت رییسه سازمان لیگ با این حال از فصل پیش به صورت رسمی استعمال سیگار در تمامی ورزشگاه‌های محل برگزاری مسابقات فوتبال ایران را ممنوع اعلام کرد. به این ترتیب سیگار هم جزو اقلام ممنوعه به حساب می‌آمد و مصوب شد که تماشاگران به هیچ عنوان اجازه بردن سیگار به داخل ورزشگاه‌ها را ندارند.

خبر ممنوعیت سیگار کشیدن در ورزشگاه‌ها به قدری سروصدا به پا کرد که تا مدتی تعداد قابل توجهی از هواداران سیگاری را خانه‌نشین کرد. تصاویر سیگار کشیدن‌های مخفیانه عده‌ای از هواداران داخل ورزشگاه، دست به دست می‌چرخید و تمرکز رسانه‌ها روی استعمال سیگار در ورزشگاه به اندازه‌ای بود که می‌شد امیدوار بود در صورت ادامه این روند، از شدت استعمال دخانیات در این مکان عمومی کاسته شود.

اتفاقی که در دو هفته‌ ابتدایی لیگ هجدهم افتاده و بعد از اعلام ممنوعیت استعمال سیگار از سوی هیأت رییسه سازمان لیگ، در نوع خود شوک بزرگی بود! شاید اغراق نباشد اگر بگوییم ابری از دود حاصل از مواد مخدر استعمال شده در ورزشگاه آزادی و در جریان بازی پرسپولیس - فولاد، فضای بالای ورزشگاه را پوشانده بود. شدت استعمال مواد مخدر بخصوص در ضلع غربی ورزشگاه و پایین جایگاه خبرنگاران به اندازه‌ای بود که برخی خبرنگاران را وادار به مخابره این خبر می‌کرد که بوی مواد مخدر در ورزشگاه آزار دهنده شده است.

این تازه حال و روز ورزشگاه آزادی است که تمرکز رسانه‌ها و مسوولان فدراسیون روی آن بیشتر از سایر ورزشگاه‌هاست و با این توصیف ها شاید لازم به توضیح نباشد که در سایر ورزشگاه‌ها چه می‌گذرد.

برخلاف مسوولان فرهنگی فدراسیون فوتبال که در مصاحبه با رسانه‌ها استعمال مواد مخدر در ورزشگاه را به طور کلی تکذیب می‌کنند اما برخی اعضای سازمان لیگ هستند که ضمن تأیید شدت گرفتن استعمال مواد مخدر در ورزشگاه‌ها، هیچ راه چاره‌ای را برای مقابله با این اتفاق کارساز نمی دانند. در واقع مشکل اصلی اینجاست که مدیران فرهنگی فدراسیون همیشه در جایگاه ویژه نشسته اند و از اتفاقاتی که در ورزشگاه می افتد خبر ندارند. حال آنکه در مسیر استانداردسازی ورزشگاه‌ها، سالم بودن فضای ورزشگاه‌ها و رفع معضلاتی چون «گل زدن هواداران روی سکوها» هم از اهمیت ویژه‌ای برخوردار هستند.

مسوولان فدراسیون فوتبال در حال حاضر برای استانداردسازی ورزشگاه‌ها و کسب مجوز حرفه‌ای، به فکر انجام کارهای بزرگ و تغییرات عمده در ساختار ورزشگاه‌ها هستند اما در کمال تعجب کوچکترین توجهی به معضلاتی چون نبودن آب آشامیدنی در ورزشگاه و در عوض وفور «گل» روی سکوها نمی‌شود.

در این مورد هم مثل همیشه ضعف کمیته فرهنگی و مسوولان فرهنگی فدراسیون فوتبال مشاهده می‌شود که هنوز موفق به رفع معضلاتی این چنینی در ورزشگاه‌ها نشده‌اند. سازمان لیگ هم تأکید دارد که قادر نیست برای هر بازی با نیروی انتظامی نامه‌نگاری کند تا نسبت به جلوگیری از ورود دخانیات به ورزشگاه‌ها توجه ویژه داشته‌ باشند. همین موضوع هم کار را به اینجا کشانده که بازرسی‌ها پیش از ورود هواداران به ورزشگاه‌ها آن‌طور که باید و شاید سفت و سخت انجام نمی‌شود و باعث بروز چنین معضل‌هایی در ورزشگاه‌ها می‌شود.

البته که حتی در این شرایط هم قرار گرفتن چند مسوول فرهنگی در ورزشگاه و در نظر گرفتن تدابیری برای جلوگیری از استعمال مواد مخدر، با توجه به بوی شدیدی که روی سکوها ایجاد می‌کند، کار سختی به نظر نمی‌رسد و کمیته فرهنگی می‌تواند با در نظر گرفتن تدابیری جلوی این اتفاقات را بگیرد و «گل زدن» را از روی سکوها به داخل زمین چمن منتقل کند.

بهناز میر مطهریان